Nurogęsi z Sobieszewa, nietoperze ze Śmiadowa, wierzba lapońska na Podlasiu, to niektóre z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, których ochronę wspiera "Fundusz dla Przyrody", będący wspólną inicjatywą Grupy Energa i Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura". Właśnie rusza druga edycja tego unikalnego w skali kraju przedsięwzięcia - poinformowała nettg.pl rzecznik prasowy Grupy Beata Ostrowska.
"Fundusz dla Przyrody", to pierwsza w Polsce tego rodzaju inicjatywa współpracy organizacji społecznej oraz dużej firmy energetycznej. Ma charakter konkursu grantowego, którego celem jest działalność na rzecz ochrony przyrody i zasobów naturalnych poprzez wspieranie organizacji i przedsiębiorców realizujących projekty ekologiczne.
W 2009 roku, dzięki środkom finansowym przekazanym przyrodnikom przez Energę, udało się wesprzeć m.in. odbudowę lokalnej populacji nurogęsi i gągoła na Wyspie Sobieszewskiej, zachowanie stanowisk jednej z najrzadszych roślin naczyniowych w Polsce, tj. wierzby lapońskiej, czy też zabezpieczyć przed erozją i rozmyciem wyspy na Nysie Kłodzkiej, gdzie swoje lęgowiska ma wiele cennych gatunków ptaków.
- Odpowiedzialność za otaczające nas środowisko naturalne i edukacja ekologiczna, to ważne wartości wpisane w strategię Grupy Energa. Projekty, które do tej pory mogły zostać zrealizowane dzięki wsparciu "Funduszu dla Przyrody", przyniosły realne efekty w postaci ochrony zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, a sama inicjatywa spotkała się z dużym uznaniem społecznym. To utwierdza nas w przekonaniu, że podejmowanie takich działań jest konieczne - uważa Ireneusz Kulka, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji Energa SA.
W tegorocznej edycji konkursu "Fundusz dla Przyrody" do organizatorów wpłynęło kilkadziesiąt wniosków o dofinansowanie. Kapituła wyłoniła siedmiu laureatów, którzy otrzymają granty na ekologiczne przedsięwzięcia realizowane w okresie od lipca do września br. Dotacje popłyną m.in. na czynną ochronę trzmieli, zabezpieczenie zimowiska nietoperzy w Uniemyślu, zachowanie lęgowisk ptaków w dolinie Wisły oraz brzozy niskiej w Dolinie Czyżówki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.