Tegoroczna nagroda główna marszałka województwa śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków trafiła do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za przedsięwzięcie pt. Konserwacja parowej maszyny wyciągowej. W województwie śląskim co roku przyznawane są nagrody marszałka województwa śląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Prace konserwacyjne prowadziła firma Budoserwis. Zakończyły się w marcu 2019 r. Maszyna wyciągowa parowa szybu Carnall została zbudowana w 1915 r. przez Hutę Eisenhütte Prinz Rudolph w Dülmen i zainstalowana w budynku maszynowni. Znajduje się w strefie Carnall, w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Urządzenie to jest najlepiej zachowanym, najstarszym i jedynym w całej Europie przykładem kopalnianego wyciągu parowego z dwucylindrowym silnikiem bliźniaczym oraz tarczą cierną.
Maszynę tworzy tłokowy silnik parowy bliźniaczy o mocy 2000 KM (dwa leżące cylindry o średnicy 955 mm, skoku tłoków 1600 mm i ciśnieniu pary 8-12 atm), który poprzez podwójny układ korbowy napędza koło linowe o średnicy 6 m, pełniące też funkcję koła zamachowego.
Od 10 lat Muzeum Górnictwa Węglowego rozwija działalność głównych atrakcji turystyki przemysłowej Zabrza. To zabytkowa kopalnia Guido oraz stopniowo udostępniany kompleks Sztolnia Królowa Luiza - oparty o wyrobiska dawnej kopalni o tej nazwie i fragment XIX-wiecznej sztolni odwadniającej, ciągnącej się do Zabrza od Chorzowa.
Wyróżnienia marszałka stanowią jedną z istotnych form honorowania przez Województwo Śląskie autorów najbardziej wartościowych zjawisk w dziedzinie kultury naszego regionu, a także upowszechniania osiągnięć zarówno indywidualnych osób, jak i instytucji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.