Górnicy pracujący w Polskiej Grupie Górniczej ruszyli do pomocy chorym na koronawirusa. Już ponad 200 górników-ozdrowieńców zadeklarowało chęć oddania osocza potrzebnego w terapii osób chorych na SARS – CoV2 i licznie zgłasza się do katowickiego Centrum Krwiodawstwa. We wtorek, 22 grudnia jeden ze specjalnych ambulansów stanął przed kopalnią Wujek, a w najbliższych dniach kolejne pojawią się pod kopalniami Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła.
- Spółka z powodzeniem poradziła sobie z rozwojem pandemii, ale i tak wielu pracowników Polskiej Grupy Górniczej zostało zakażonych koronawirusem. Najczęściej z lekkim lub bezobjawowym przebiegiem. Dziś my jako spółka, społeczność górnicza chcemy pomóc w zwalczaniu skutków pandemii w całym regionie, stąd współpraca z RCKiK w Katowicach. W ten sposób górnicy chcą okazać solidarność z osobami, które przechodzą zakażenie w sposób zagrażający ich życiu - podkreśla Tomasz Rogala, prezes PGG.
- To nie pierwsze zaangażowanie górników w pomoc osobom o ciężkim przebiegu zakażenia koronawirusem. Jeszcze podczas wiosennej fali pandemii, w akcji zorganizowanej przez związki zawodowe działające w PGG wzięło udział wielu pracowników i solidarnie oddawało swoje osocze chorym. Widząc powagę sytuacji związanej z silniejszą drugą falą, spółka górnicza nawiązała instytucjonalną współpracę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Dzięki temu zaangażowaniu wydatnie zwiększała się liczba dawców osocza. Górnicy stanowią ich znaczną część - podkreśla PGG.
- Mimo niewielkiego spadku liczby zachorowań, osocze ozdrowieńców jest nadal bardzo potrzebne do terapii pacjentów chorych na covid 19. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa każdego dnia apeluje do osób, które mają już za sobą chorobę o dzielenie się osoczem, które może uratować życie wielu osobom z ciężkim przebiegiem zakażenia. Gotowość do pomocy ze strony górników i współpraca z PGG cieszy, ponieważ są to osoby, które niemal modelowo kwalifikują się do oddawania osocza. Aby oddać osocze wystarczy, że minęło 28 dni od ustania objawów choroby lub 18 dni od zakończenia izolacji, w przypadku przebiegu bezobjawowego - tłumaczy Stanisław Dyląg, dyrektor RCKiK w Katowicach.
Swoim osoczem mogą podzielić się z chorymi osoby w wieku od 18 - 65 lat. W czasie rozmowy telefonicznej dokonywana jest ocena braku przeciwskazań do oddania osocza i ustalany jest najdogodniejszy termin oraz miejsce jego pobrania. Polska Grupa Górnicza prowadzi akcję informacyjną we wszystkich swoich kopalniach oraz cały czas przyjmuje zgłoszenia górników gotowych pomóc chorym na SARS-CoV2.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak oddawajcie a później odrabiajcie a reszta społeczeństwa i tak wam napluje w twarz
Ciekawe który związek zawodowy podepnie się pod akcję?!Jeden kiedyś zawiózł trzech górników do Warszawy to było tyle szumu medialnego!