Perspektywy dla sektora przemysłowego kształtują się korzystnie - oceniają eksperci Banku Pekao w odniesieniu do piątkowych, 18 grudnia, danych Głównego Urzędu Statystycznego. Dodali, że wpływ restrykcji pandemicznych na popyt będzie przejściowy.
GUS podał w piątek, że produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o 5,4 proc. rok do roku. Dane skorygowane sezonowo wskazują na wzrost produkcji o 1,2 proc. miesiąc do miesiąca (3,5 proc. rdr).
Jak wskazali analitycy Banku Pekao, dane wysokiej częstotliwości (ruch samochodów ciężarowych, zużycie energii) wskazywały, że druga fala pandemii i wprowadzenie obostrzeń epidemicznych nie miały większego wpływu na kondycję przemysłu w listopadzie.
Także indeksy PMI wskazują na brak znaczącego pogorszenia sytuacji w tym sektorze. W listopadzie produkcja była ok. 2,5 proc. wyższa niż w lutym i powyżej trendu sprzed pandemii - dodali.
Jak zauważyli, w listopadzie wzrost produkcji odnotowano w 24 spośród 34 działów przemysłu (w październiku było to 19 działów). W ujęciu rocznym największe wzrosty notowano w produkcji urządzeń elektrycznych (24,5 proc. rdr) oraz komputerów i elektroniki (15,5 proc. rdr). Dynamicznie rosła także silnie zorientowana na eksport produkcja samochodów, przyczep i naczep (14,5 proc. rdr). Najgłębszy spadek odnotowano w produkcji maszyn i urządzeń (10,4 proc. rdr).
Dodali, że utrzymuje się deflacja cen produkcji sprzedanej przemysłu. Indeks PPI obniżył się w listopadzie o 0,2 proc. rdr. Ceny w przetwórstwie przemysłowym były 0,9 proc. niższe niż przed rokiem, a ceny w górnictwie i wydobywaniu wzrosły o 6,4 proc. rdr, wobec odpowiednio spadku o 1,1 proc. rdr i wzrostu o 5,8 proc. rdr w październiku.
Według starszego ekonomisty Pekao Adama Antoniaka, perspektywy dla sektora przemysłowego kształtują się korzystnie. "Wprawdzie najbliższe tygodnie upłyną pod znakiem ograniczeń epidemicznych w wielu krajach, jednak w ograniczonym stopniu dotyka bezpośrednio to przemysłu, a w perspektywie mamy masowe szczepienia na COVID-19. Oznacza to, że wpływ restrykcji pandemicznych na popyt będzie przejściowy, a w średnim terminie należy oczekiwać ożywionej aktywności" - ocenił.
Dodał, że szczególnym wsparciem dla krajowego przetwórstwa powinien być popyt zagraniczny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.