- Wspieramy rodzinę, ponieważ to służy budowaniu wspólnoty, ale też służy realnie biznesowi. Rodziny, które są mocne, które bardziej się wspierają, wychowują ludzi bardziej zmotywowanych do pracy - ocenił prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
W trakcie prezesury Marcina Chludzińskiego KGHM inicjuje i wspiera liczne działania prorodzinne w Zagłębiu Miedziowym. Inicjatywy miedziowej spółki zostały wyróżnione nagrodą - Firma Przyjazna Dużym Rodzinom 2020. Prezes KGHM był gościem rozmowy na stronie internetowej projektu "Polska Szczęśliwych Rodzin" realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i polityki Społecznej.
- Wspieramy rodzinę, ponieważ to służy budowaniu wspólnoty, ale też służy realnie biznesowi. Rodziny, które są mocne, które bardziej się wspierają wychowują ludzi bardziej zmotywowanych do pracy. To są ludzie, którzy w pracy zajmą się pracą, a nie kryzysami rodzinnymi. To wreszcie ludzie, którzy wychowają nam dobrych obywateli, kolejnych dobrych pracowników - mówił Chludziński.
Podkreślił, że każdy pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, że "ktoś, kto otrzymał w rodzinie dobre wychowanie, pozytywne wartości, wsparcie i możliwość zbudowania siebie jako człowieka, daje potem z siebie w pracy wartość dodaną, zarówno w życiu biznesowym, społecznym, jak i codziennym, co na koniec daje też efekt ekonomiczny".
Chludziński zaznaczył, że we współpracy z samorządami, organizacjami pozarządowymi KGHM stara się diagnozować społeczne problemy i wspierać rodziny swoich pracowników, ale również całe społeczności zamieszkujące Zagłębie Miedziowe.
Przypomniał, że realizowane projekty prorodzinne to m.in. szkolenia dla pracowników KGHM w podnoszeniu indywidualnych kompetencji w roli ojców i matek, w rozwiązywaniu problemów rodzinnych, wychowaniu i komunikacji w rodzinie.
- Te działania można podzielić na trzy wątki. Pierwsze to szkolenia, drugi to indywidualne docenienie rodzicielstwa np. poprzez symboliczną akcję +Dwie godziny dla godziny+ lub poprzez dawanie pakietu lub pieniędzy za to, że dziecko się w rodzinie urodziło. Trzeci wątek to wspólnie z samorządami diagnozowanie problemów społecznych i próba wspólnego ich rozwiązania - mówił Chludziński.
Podkreślił, że tego typu działania nie przynoszą natychmiastowych efektów, ale są "jak bieg maratoński, czyli dają satysfakcję za jakiś czas".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.