We wtorek, 15 grudnia, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim mają spotkać się sygnatariusze wrześniowego porozumienia dotyczącego transformacji górnictwa węgla kamiennego. Strony mają omówić efekty prac zespołów, które zostały powołane w spółkach węglowych.
Resort aktywów państwowych będzie reprezentował wiceminister Artur Soboń, który jest także pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
Przypomnijmy, że strony we wrześniowym porozumieniu określiły m.in, że do 15 grudnia ma zostać opracowana umowa społeczna regulująca funkcjonowanie sektora górnictwa węgla kamiennego. Zostanie ona później przedstawiona Komisji Europejskiej i jest niezbędna do uzyskania zgody na udzielenie pomocy publicznej. O zgodę na taką pomoc wystąpi strona rządowa. Ponadto w porozumieniu określono m.in. gwarancje pracy dla osób zatrudnionych pod ziemią w górnictwie węgla kamiennego lub zakładach przeróbki mechanicznej.
Zespoły robocze powołane w spółkach swoje prace zakończyły 30 listopada, o czym 1 grudnia - w czasie wizyty w Katowicach - poinformował wiceminister Soboń.
Wyjaśnił wówczas, że 15 grudnia rozpoczną się rozmowy ze stroną społeczną i wtedy zostanie zaproponowana umowa, której powstanie zapisano we wrześniowym porozumieniu. Dodał, że dopiero ten dokument będzie podstawą dla wniosku do Komisji Europejskiej o uruchomienie pomocy publicznej.
- Wtedy zaprezentujemy także mechanizm, o który będziemy wnioskować. Oczywiście, aby przygotować takie dokumenty dla Komisji będzie potrzeba czasu. To jest cała szafa dokumentów – kopalnia po kopalni – powiedział wiceszef MAP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czyli bicia piany ciąg dalszy
Co na to ,,strona społeczna' zdaży podpisać czy przynajmniej przeczytać? Poki co próbować zwiększyć wydajność ,przymusowa praca w weekendy , za wolne w tygodniu ,czterobrygadówka na wybranych oddziałach oczywiście za zgoda ZZ ,może wprowadzić takie ,, bonusy' w całym PGG i Tauronie
Ciekawe że Niemcy będą fedrować na kopalni Krupiński sprzedawać będą nam nasz węgiel a w Mysłowicach Europejskie Centrum Inwestycji czyli obcy kapitał otworzy nową kopalnię dziwne interesy są zawierane a nasze kopalnie do likwidacji to nie jest normalne.
Miejmy. Nadzieję że nie innej pracy w tym kraju u prywaciarza ,chyba sobie opis kolego ,zachód rozwój języka i nowe możliwości pamiętajcie ***** *** i peo
Efekt taki, że PGG nie ma kasy za chwilę na wypłaty, UE nie zgodzi się na pomoc publiczną tylko na restrukturyzację czyli zamykanie kopalń. Czas szukać innej pracy, w takim kierunku to idzie.