Mieszkańcy katowickiego Nikiszowca w najbliższy piątek, 4 grudnia, o siódmej rano usłyszą dobrze znaną muzykę. Orkiestra górnicza z kopalni Wieczorek oznajmi wszystkim, że obchodzona jest Barbórka. Słynny przemarsz, który ma wieloletnią tradycję, będzie jedną z niewielu uroczystości, która nie została odwołana z powodu pandemii. Odbędzie się oczywiście zgodnie z zasadami rygoru sanitarnego.
Górnicze spółki i instytucje związane z przemysłem wydobywczym niestety nie mogły zorganizować obchodów w dotychczasowej formie. Dlatego zostały one odwołane lub ograniczone do nabożeństw w intencji górników i ich rodzin oraz skromnych symbolicznych wydarzeń. W nabożeństwach barbórkowych w wielu przypadkach będzie można jednak uczestniczyć on-line.
W Wyższym Urzędzie Górniczym 4 grudnia nie będzie żadnej uroczystości. Wcześniej, bo 26 listopada, odbyło się jednak w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach nabożeństwo w intencji pracowników nadzoru górniczego i ich rodzin. Przewodniczył mu proboszcz parafii ks. Andrzej Nowicki. Pracownicy nadzoru górniczego w czasie mszy przekazali 4800 zł dla dzieci, nad którymi opiekę roztacza Katolicka Fundacja Dzieciom.
Z okazji Dnia Górnika 2020 kilkudziesięciu pracownikom urzędów nadzoru górniczego przyznane zostały odznaczenia państwowe, stopnie górnicze, odznaki honorowe „Zasłużony dla Górnictwa RP” oraz Honorowe Szpady Górnicze.
Jak wyjaśnia rzecznik Urzędu Anna Swiniarska-Tadla, zostaną one wręczone w najbliższym możliwym czasie.
- Mamy nadzieję, że po ustaniu zagrożenia wirusem Covid-19, w przyszłym roku Wyższy Urząd Górniczy wróci do pięknej, wieloletniej tradycji organizowania uroczystości barbórkowych pracowników nadzoru górniczego – powiedziała portalowi netTG.pl.
W największej spółce węglowej, czyli w Polskiej Grupie Górniczej także odbędą się jedynie msze barbórkowe w parafiach znajdujących się w pobliżu kopalń PGG. Odznaczenia i wyróżnienia dla górników mają być wręczane w czasie kameralnych zakładowych uroczystości z zachowaniem reżimu sanitarnego.
W intencji górników i rodzin górniczych, a także zmarłych i poległych w kopalniach odbyła się 29 listopada msza w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie. Przewodniczył jej metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Uczestniczyli w niej m.in. przewodnicząca radny nadzorczej PGG prof. Barbara Piontek praz prezes spółki Tomasz Rogala.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej także nie będzie uroczystości w dotychczas znanej formie. W parafiach na terenie, których znajdują się kopalnie JSW 4 grudnia odbędą się msze barbórkowe. Jedna z nich zostanie odprawiona w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach. Rozpocznie się o godz. 10.00. Przed nabożeństwem przed figurą św. Barbary znajdującą się w kopalni Pniówek zostaną złożone kwiaty. W uroczystości tej będzie uczestniczyć prezes JSW Włodzimierz Hereźniak.
Kwiaty pod figurą św. Barbary znajdująca się w cechowni ruchu Bobrek zostaną złożone w piątek przez zarząd Węglokoksu Kraj. W ramach obchodów barbórkowych odbędą się dwa nabożeństwa w intencji pracowników spółki i ich rodzin. Pierwsza z mszy zostanie odprawiona o godz. 8.00 w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Piekarach Śląskich. Druga jest zaplanowana na godz. 10.30 w kościele pw. Świętej Rodziny w Bytomiu-Bobrku. Obie msze będzie można obejrzeć na kanale YouTube za pośrednictwem stron parafialnych.
Internetową transmisję nabożeństwa barbórkowego zapewni swoim pracownikom także Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Zarząd i reprezentanci spółki spotkają się 4 grudnia o godz. 10 w Bazylice Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. Pracownicy będą mieli także okazje za pośrednictwem internetu wysłuchać koncertu orkiestry górniczej. Do mszy świętych ograniczone zostały także uroczystości w Tauronie Wydobycie.
Nabożeństwo w intencji ratowników górniczych, pracowników Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego i ich rodzin odbyło się już w czwartek, 3 grudnia, w Bytomiu w kościele św. Anny. Po mszy rada nadzorcza i CSRG złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych na Służbie Ratowników Górniczych znajdującym się przed siedzibą Stacji.
W tym roku żadnych uroczystości barbórkowych nie przewiduje Główny Instytut Górnictwa.
- Ważnym elementem akademii barbórkowej w Instytucie jest wręczenie promocji doktorskich. To podniosła chwila dla naszych doktorantów i dotychczas zawsze towarzyszyli im przy tej okazji bliscy. W tym roku to byłoby niemożliwe, dlatego przełożymy to na czas, kiedy będzie możliwe zorganizowanie takiej uroczystości już bez ograniczeń – wyjaśniła rzeczniczka prasowa Instytutu Sylwia Jarosławska-Sobór.
Obchody najważniejszego święta górniczego mają także inny wymiar w KGHM Polska Miedź. Sanitarne obostrzenia spowodowane pandemią COVID – 19 sprawiły, że większość tradycyjnych wydarzeń barbórkowych została odwołana. W oddziałach górniczych zasłużeni pracownicy otrzymają odznaczenia, m.in. „Zasłużony dla KGHM”. Skromne uroczystości odbywają się przy zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa. Utrzymywany jest dystans a uczestnicy zobowiązani są do noszenia maseczek i rękawiczek ochronnych.
Barbórkowe obchody w spółce rozpoczną się w piątek, 4 grudnia, mszą w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie. Nabożeństwo w intencji górników rozpocznie się o 9.00. Będzie ono transmitowane na stronie diecezji legnickiej oraz lubińskiej parafii.
Natomiast od godz. 10.00 delegacje z KGHM, związki zawodowe, samorządowcy i mieszkańcy mogą składać kwiaty przy pomniku Jana Wyżykowskiego w Lubinie. Poszczególne delegacje, przy zachowaniu dystansu i wymogów sanitarnych, będą pojawiać się przy pomniku w wyznaczonych godzinach. Tak by do minimum ograniczyć kontakt.
- Troską wielu, w znacznie większym stopniu niż zwykle, stała się pewność pracy, zarobku, utrzymanie rodzin. Widzimy zamykane firmy, redukowane miejsca pracy. My w KGHM, dzięki dobrym decyzjom, determinacji i opiece Świętej Barbary takich zmartwień nie doświadczyliśmy. Mamy za co dziękować i mamy powód do świętowania. W 2020 roku pracujemy, sprzedajemy i idziemy do przodu. Życzę wszystkim górnikom i ich rodzinom dużo zdrowia oraz wszelkiej pomyślności – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.