Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna Barbórka będzie odmienna od dotychczasowych. Skromniejsza i obchodzona głównie w domowych zaciszach. Choć nie będzie przemarszów orkiestr, tłumów na Barbórkowych nabożeństwach, karczm piwnych i biesiad, to tradycja będzie kontynuowana.
– Uroczystości rodzinne są przecież częścią obchodów, jakie z dumą wpisaliśmy na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO – mówi dr Beata Piecha-van Schagen, kierownik projektów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Podkreśla, że uroczystości barbórkowe spędzone w rodzinnym gronie w domu były od zawsze elementem tego górniczego święta. W tym roku to właśnie ten aspekt świętowania Barbórki będzie najbardziej uwidoczniony.
– Jest to świetna okazja, aby podtrzymywać rodzinne górnicze tradycje i przyczynić się do zachowania transferu międzypokoleniowego, zachęcając młodsze pokolenia domowników do wspólnego świętowania: składania sobie życzeń, spożywania wspólnego posiłku, opowiadania historii o górnictwie i dawniej świętowanych Barbórkach, wspominania, śpiewania górniczych pieśni, uczenia tej pięknej górnośląskiej tradycji. Zachęcamy wszystkich do dzielenia się Barbórką domową –mówi dr Beata Piecha-van Schagen.
Muzeum zaprasza na fanpage’a Górnośląska Barbórka. W ubiegłym roku informowano tam o przemarszach, mszach i innych przejawach świętowania. W tym zachęcają do Barbórki domowej.
– Służyć temu będą trzy konkursy, w których oceniać będziemy zaangażowanie i pomysłowość – bo przecież dziedzictwo nie może być lepsze i „lepsiejsze”. Pierwszy związany jest z rodzinnym biesiadowaniem. Zachęcamy do przesyłania filmików, w których zaprezentowane zostaną: „Tradycyjna potrawa barbórkowa z historią”, „Międzypokoleniowy wypiek barbórkowy” lub „Barbórkowe danie vege”, bo dziedzictwo też musi iść z duchem czasu. Dodatkowo zachęcamy, aby w filmiku pojawili się przedstawiciele kilku pokoleń – mówi dr Beata Piecha-van Schagen.
Osobom zabieganym muzeum poleca konkurs na „SMS-a z życzeniami barbórkowymi”. Jest to nawiązanie do miłej tradycji publikowania życzeń przez dyrekcje kopalń i zakładów wydobywczych w prasie.
Z kolei najmłodszych muzeum zaprasza do wykonania pracy plastycznej w dowolnej technice, na której przedstawią św. Barbarę – Superbohaterkę, bo ratuje ona zdrowie i życie górników.
Już 8 grudnia na fanpage’u Górnośląska Barbórka wyróżnieni zostaną najbardziej aktywni w pielęgnowaniu dziedzictwa.
– Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach. Pokażmy, że mimo iż nie będzie hucznych obchodów Barbórki, tradycje pielęgnowane w zaciszu domowym, w rodzinnym gronie są nadal kontynuowane – mówi dr Beata Piecha-van Schagen.
Aby przypomnieć, jaką rolę pełniła św. Barbara i skąd wzięła się Barbórka, Muzeum Górnictwa Węglowego i Coal Power Games wydały grę – aplikację na smartfona „Św. Barbara – górnikom na ratunek”. Każdy będzie mógł pomóc Świętej ratować górników.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.