Wprowadzenie jednej dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu jest niewystarczające, nie rozwiąże problemu rozładowania ruchu przed świętami; lepszym rozwiązaniem byłby powrót handlu w niedziele do końca pandemii - uważa Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.
W środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk mówiła, że trwają rozmowy na temat niedziel handlowych w grudniu z pracodawcami, pracownikami i związkami zawodowymi.
Wiceminister pytana w Money.pl o to, czy będzie utrzymany zakaz handlu w niedziele w grudniu, powiedziała, że istnieją dwa warianty rozwiązania tego problemy. - Jednen wariant zakłada możliwość wprowadzenie jednej dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu, natomiast drugi - rozszerzony - mówi o niedzielach handlowych do końca pandemii - wskazała. Zaznaczyła, że jest za wcześnie, by mówić o tym, jaki wariant zostanie przyjęty.
Według prezes Polskiej Organizacja Handlu i Dystrybucji Renaty Juszkiewicz, rozwiązanie w postaci jednej dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu jest niewystarczające. - Nie rozwiąże problemu rozładowania ruchu klientów przed sklepami w okresie okołoświątecznym, a zatem w znikomym stopniu przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracowników i konsumentów, które jest teraz najwyższym priorytetem branży - powiedziała PAP szefowa POHiD.
Jej zdaniem, "zdecydowanie lepszym" rozwiązaniem jest drugi wariant, mówiący o czasowym przywróceniu handlowych niedziel, tj. do końca pandemii. Przekonywała, że przyczyniłoby się to do zwiększenia bezpieczeństwa w sklepach poprzez rozłożenie ruchu klientów na siedem dni w tygodniu, umożliwiając konsumentom i pracownikom ścisłe przestrzeganie reguł dystansowania społecznego.
- Ponadto, zapobiegałoby tworzeniu się przed sklepami kolejek, które zwiększają ryzyko transmisji zakażeń - zaznaczyła Juszkiewicz.
Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych. Firmy członkowskie POHiD stworzyły w Polsce blisko 200 tys. miejsc pracy; są kluczowym partnerem dla krajowych producentów, których produkty stanowią ok. 90 proc. wszystkich oferowanych w sieciach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.