Górnicy z ruchu Rydułtowy kopalni ROW przyspieszają tempa. Kończą właśnie eksploatację ściany X-E1 w pokładzie 703/1-2. Należała do trudnych. Wydobyciu od początku towarzyszyły skumulowane zagrożenia, m.in.: IV kategoria zagrożenia metanowego, II stopień zagrożenia tąpaniami, a także I stopnień zagrożenia temperaturowego. Mimo to udało się utrzymać średni miesięczny postęp na poziomie ok. 120 m i miesięczne wydobycie rzędu 46,5 tys. t.
Prócz ściany X-E1 prowadzone jest także wydobycie trzema innymi. Pierwsza z nich to ściana IV-E1 w pokładzie 713/1-2 o długość 150 m i wybiegu 800 m. Ona również nie należy do łatwych. Załoga zmaga się obecnie z sporym uskokiem, by go minąć i kontynuować wydobycie na zaplanowanym poziomie pozostało ok. 50 m. Ściana zakończy swój bieg najprawdopodobniej w kwietniu 2021 r.
Zgodnie z oczekiwaniami przebiega eksploatacja ściany III-E-E1 w pokładzie 712/1-2+713/1-2. Jej długość to 205 m, a wybieg 880 m. Z kolei długość ściany V-N-W1 w pokładzie 713/1-2 ze względu na zaburzenia geologiczno-górnicze została skrócona na częściowym wybiegu już na etapie robót przygotowawczych.
W przyszłym roku ruch Rydułtowy kontynuować będzie wydobycie trzema ścianami. Wszystkie prowadzone będą w pokładzie 713/1-2. Zalegają tam pokłady węgla gazowo-koksowego o bardzo dobrych parametrach jakościowych. W sumie, w tym rejonie planuje się w najbliższych latach uruchomić ok. 20 ścian.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To pracuj przez cała szychtę dzień w dzień w temp. 30 stopni i więcej przy małym przepływie powietrza to się dowiesz
Dziennikarzyno co to za zagrożenie?
A co to takiego zgrożenie temperaturowe