Wczoraj (22 lipca br.) odbyło się pierwsze posiedzenie Komitety Sterującego strategicznym projektem badawczym o nazwie „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach”. W spotkaniu wziął udział Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego, który został wybrany przewodniczącym komitetu – poinformowała portal nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.
Zadaniem tego gremium jest przygotowanie oferty do wyłonienia wykonawcy projektu w drodze konkursu, a następnie ewentualne uszczegóławianie projektu oraz stałe monitorowanie jego realizacji wraz z opiniowaniem raportów rocznych i końcowych. Prace badawcze powinny się zakończyć w 2013 r.
Na wczorajszym posiedzeniu na przewodniczącego komitetu wybrano Piotra Litwę. Postanowiono także, że kolejne posiedzenie odbędzie się już w czwartek (29 lipca br.) w siedzibie WUG w Katowicach. Podczas katowickich obrad zaprezentowane zostaną informacje dotyczące wniosków komisji powoływanych przez prezesa WUG po katastrofach górniczych w ostatnich latach.
- Efekty pracy naukowców do praktyki górniczej wchodzą powoli. Komitet został powołany po to, by wprowadzanie nowatorskich rozwiązań przebiegało w jak najkrótszym czasie. W kwestiach bezpieczeństwa każdy miesiąc jest na wagę życia lub zdrowia górników. Podczas kwietniowego spotkania z naukowcami w Wyższym Urzędzie Górniczym profesor Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, wskazywał, że temat badawczy dotyczący nowego sposobu oznaczania metanowości zaczyna być realizowany dopiero cztery lata po katastrofie w Halembie - powiedział Piotr Litwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Znam człowieka, który 15 lat temu wskazsał, na podstawie przeprowadzonych obserwacji w kopalni miedzi RUDNA, że można skutecznie wskazać miejsce przedzawałowe, i nawet określić czas zawału. Udowodnił to na miejscu, gdzie był tylko dwa dni. Wskazał miejsce i za kilka godzin dokładnie w tym miejscu nastąpił zawał. Ta metoda została wcześniej (w innym rozwiązaniu technicznym) w piramidzie Cheopsa oraz obecnie przy odkryciach w Stonehenge. W tej sprawie należałoby się skontaktować z ówczesnym Dyrektorem Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego (Pan Henryk Radek) w KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie.