PGE Polska Grupa Energetyczna będzie sprzedawała blisko 100 proc. wytwarzanej energii, dopuszczonej do obrotu w trybie przewidzianym ustawą PE, na giełdach towarowych- dowiedział się nettg.pl z komunikatu wydanego przez firmę. Intencją spółki jest budowanie przejrzystego i konkurencyjnego rynku energii w Polsce.
Decydując się na handel giełdowy, a tym samym kształtowanie cen energii na rynku hurtowym przez prawa popytu i podaży, PGE będzie musiało przykładać większą wagę do podnoszenia efektywności działania, zatem dokonywać dalszej restrukturyzacji.
- Nowe rozwiązanie traktujemy jako projekt strategiczny dla spółki realizowany z myślą o korzyściach biznesowych. Chcemy jednocześnie pokazać, że jesteśmy w pełni transparentni i nie tworzymy monopoli w energetyce. – powiedział Tomasz Zadroga, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.
Decyzja podjęta przez zarząd PGE jest elementem zmian, jakie obecnie przechodzi grupa. Dotyczy to przede wszystkim procesu integracji wewnętrznej i utworzenia pięciu spółek strategicznych odpowiedzialnych za poszczególne segmenty biznesu.
- Intencją PGE jest to, by ceny energii na polskim rynku były kształtowane w sposób maksymalnie przejrzysty, podobnie jak to dzieje się w większości innych krajów. Takiej struktury sprzedaży jak my nie będzie miał żaden europejski koncern energetyczny. Oceniamy, że w perspektywie integracji rynków energii w Europie oraz wobec szybkiego rozwoju rynku krajowego, dotychczas funkcjonujący w Polsce system, obejmujący również PGE, musi się zmienić – powiedział Zadroga.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.