W środę (21 lipca) w Ministerstwie Gospodarki odbyło się spotkania na temat poszukiwania, rozpoznania i przyszłej eksploatacji niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w Polsce – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez biuro prasowe resortu. Wzięli w nim udział przedstawiciele administracji rządowej oraz zainteresowanych firm.
Uczestnicy spotkania, którego inicjatorem było MG, omówili dotychczasowe prace poszukiwawcze i rozpoznawcze niekonwencjonalnych złóż gazu oraz ich oddziaływanie na środowisko. Zwrócili także uwagę na potrzebę specjalistycznego kształcenia i szkoleń kadry technicznej oraz administracji, jak również na uwarunkowania dostaw nowych źródeł gazu systemem przesyłowym.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Państwowego Instytutu Geologicznego. Przemysł był reprezentowany przez ponad 28 firm polskich i zagranicznych.
Spotkanie w MG było kolejnym etapem uszczegółowienia i próby wyjaśnienia problemów przedstawionych przez zainteresowane firmy. W maju 2010 r., podczas spotkania Polskiej Sekcji Society of Petroleum Engineers, Ministerstwo Gospodarki wyszło z inicjatywą utworzenia platformy współpracy pomiędzy administracją państwową i firmami zaangażowanymi w realizację projektu poszukiwania oraz przyszłej eksploatacji niekonwencjonalnych złóż gazu w Polsce.
Departament Ropy i Gazu MG przesłał także zapytania do firm sektora o trudności i przeszkody związane z realizacją tego projektu. Odpowiedzi udzieliło 19 przedsiębiorstw, przekazując łącznie 65 opinii. Dotyczyły one m.in. procesu koncesyjnego, zagadnień środowiskowych, dostępności wyspecjalizowanej kadry technicznej i urządzeń wiertniczych oraz relacji z władzami lokalnymi i rządowymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.