Delegaci firmy Chevron, amerykańskiego giganta rynku naftowego, gościli dziś (21 lipca) w Wyższym Urzędzie Górniczym – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Jolantę Talarczyk, rzecznika prasowego WUG. Podczas spotkania uściślano terminy prawne i techniczne, które potencjalnie mogłaby prowadzić do nieporozumień w postępowaniu administracyjnym. Chevron przygotowuje sie bowiem do poszukiwania gazu łupkowego na terenie Lubelszczyzny. Obrady poprowadził Mirosław Koziura, wiceprezes urzędu.
Specjaliści z departamentów merytorycznych WUG zaprezentowali reprezentantom Chevronu strukturę, kompetencję i zakres działania nadzoru górniczego w Polsce. Poinformowano ich także o aktach prawnych i procedurach regulujących prowadzenie robót geologicznych i górniczych na terenie Polski.
Pracownicy koncernu dociekali jakie muszą spełnić wymogi formalne przygotowując dokumenty techniczne m.in. plany ruchów zakładu górniczego. Interesowały ich także kwestie związane z ratownictwem górniczym oraz obowiązkami przedsiębiorcy w tym zakresie. Pytania dotyczyły również zakresu odpowiedzialności w przypadku zlecania specjalistycznych robót polskim podwykonawcom.
Było to pierwsze spotkanie na temat gazu łupkowego przygotowane przez specjalistów czterech departamentów WUG (prawnego, górnictwa, ochrony środowiska i gospodarki złożem, energomechanicznego) na temat poszukiwania i wydobywania gazu ziemnego z łupków na terenie Polski. Zorganizowano je na prośbę przedstawicieli firmy Chevron. W październiku br. eksperci WUG zaproszą na seminarium poświęcone niekonwencjonalnym złożom gazu przedstawicieli wszystkich firm, które uzyskały koncesje na ich poszukiwanie na terenie Polski.
W najbliższych tygodniach zbierane będą zapytania dotyczące szczegółowych kwestii, które wymagają wyjaśnienia i merytorycznego opracowania, które byłoby przydatne dla kontrahentów zagranicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.