Czempion narodowy to spółka, w której wypadku liczy się nie tylko wielkość, ale także wydajność, rola w branży, obecność na rynku międzynarodowym czy inwestycje w rozwój i innowacyjność. Według tych kryteriów oceniane są firmy w rankingu przygotowywanym przez Polityka Insight, którego najnowszą edycję zaprezentowano w październiku. Wynika z niego, że spółki zajmujące się górnictwem i wydobywaniem mają większy wpływ na krajową gospodarkę niż koncerny energetyczne.
W gronie 11 firm, którym przyznano tytuł czempionów narodowych, znalazło się aż pięć firm związanych z energetyką, górnictwem i paliwami. Są to zwycięzca rankingu, czyli PKN Orlen, oraz KGHM Polska Miedź, Grupa Lotos, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Jastrzębska Spółka Węglowa.
W sumie w zestawieniu znalazło się 50 firm. Do grona Aspirujących Czempionów Narodowych zaliczono m.in. Famur, Tauron Polska Energia czy Gaz-System. Natomiast pośród firm określonych mianem Czempionów Lokalnych znalazły się m.in. Energa, Grupa PGE, Enea, Polska Grupa Górnicza, Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Pierwszą kategorią, według której oceniano spółki, był wkład danej firmy w rozwój gospodarczy kraju. W gronie pierwszych 10 spółek aż osiem było związanych z energetyką, górnictwem lub paliwami. Liderem w tej kategorii została Grupa PGE. Kolejne miejsca przypadły KGHM, PGNiG, JSW i Orlenowi. Ponadto szóste miejsce uzyskał Tauron, ósmą lokatę Enea, a miejsce niżej znalazła się Polska Grupa Górnicza. Jak wskazali autorzy raportu, grupa firm z branży energetycznej i paliwowej zajmuje czołowe pozycje w kategorii Gospodarka od pierwszej edycji badania.
W kategorii Branża doszło już do większego zróżnicowania, ale i tak w pierwszej dziesiątce aż cztery spółki reprezentowały sektor paliwowy, energetyczny i górniczy. Pierwszą lokatę zajął tu Orlen, a drugą KGHM. Szóste miejsce przypadło PGNiG, a pierwszą dziesiątkę zamknęła JSW.
W kategorii Zagranica w pierwszej 10 znalazły się tylko dwie spółki z sektora energetycznego, paliwowego i górniczego. Był to PKN Orlen, który zajął czwartą lokatę, i KGHM, któremu przypadło siódme miejsce. Tu brano pod uwagę m.in. to, gdzie swoje produkty i usługi sprzedają firmy oraz czy mają spółki córki, które mają znaczący wpływ na przychody grupy. W przypadku Orlenu należy wspomnieć o działalności w Czechach i na Litwie. W obu tych krajach funkcjonują spółki, w których 100 proc. ma PKN. Są to Unipetrol oraz Orlen Lietuva. Natomiast KGHM jest obecny w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Chile. W tych krajach prowadzi swoje projekty w zakresie wydobycia.
Ostatnią kategorią była Innowacyjność. Pierwsze miejsce ex aequo przypadło Orlenowi i KGHM.
Ponadto na piątej pozycji w kategorii Innowacyjność znalazło się PGNiG, a na szóstej Lotos. Warto odnotować, że 12. był Tauron Polska Energia, a dwie pozycje niżej znalazła się JSW, która w Grupie posiada spółkę specjalizującą się w tym zakresie, czyli JSW Innowacje. Md
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Górnictwo do zamknięcia Żyd Niemiec Macron i Greenpic szukają nowego rynku zbytu na ich prąd z marżą 1000 procent Potrzebują pieniądze na zasiłek dla Turków Isis i cyganów w zachodniej Eko - Europie