Bezpłatne przejazdy we Wszystkich Świętych ogłosił organizator komunikacji miejskiej funkcjonujący na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Część linii będzie kursowała według zmienionych rozkładów; uruchomione zostaną też specjalne połączenia.
Jak poinformował w poniedziałek, 26 października, Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM), bezpłatne przejazdy 1 listopada będą obowiązywały na wszystkich kursach autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych.
Pierwsze zmiany przed Wszystkich Świętych zostaną wprowadzone już od wtorku - wówczas na wybranych kursach dwóch tyskich linii przebiegających obok cmentarzy wprowadzony zostanie tzw. tabor wielkopojemny. Na piątek zaplanowano zmiany w zakresie pojemności trzech kolejnych tyskich linii przycmentarnych.
W sobotę specjalne rozkłady (na Wszystkich Świętych) wprowadzone zostaną na czterech liniach tramwajowych w Zagłębiu Dąbrowskim. Zmieniony (inny, niż w soboty i niedziele) rozkład zostanie wprowadzony na ok. 50 liniach autobusowych w GZM, a zmieniony rozkład wraz ze zmianą taboru na większy - na 35 kolejnych (inne zmiany będą dotyczyły jeszcze kilkunastu linii autobusowych); linie trolejbusowe w Tychach będą kursowały, jak w soboty.
Ponadto 1 listopada uruchomionych zostanie 15 dodatkowych linii. Wszystkie dodatkowe, specjalne linie autobusowe będą, jak co roku, oznaczane literą "C" i cyfrą. Kursować mają w pobliżu cmentarzy w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu, Będzinie, Siemianowicach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Knurowie, Czeladzi i w Tychach. W Zaduszki utrzymane zostaną cztery specjalne linie "C" w Tychach.
ZTM przypomina też, że ze względów epidemicznych w pojazdach komunikacji miejskiej od 17 października br. obowiązuje zaostrzony limit liczby przewożonych jednocześnie pasażerów. Z przejazdów może korzystać ich tylu, ile wynosi 30 proc. wszystkich dostępnych w pojeździe miejsc - siedzących i stojących.
Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednym z największych organizatorów transportu publicznego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin GZM oraz 12 miast z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na prawie 7 tys. przystanków. W 2019 r. pokonały ponad 100 mln km, obsługując ok. 250 mln przejazdów.
Jak podano podczas ostatniej, październikowej sesji Zgromadzenia GZM, w tym roku, w związku ze zmniejszeniem frekwencji w efekcie pandemii koronawirusa, w ciągu dziewięciu miesięcy br. dochody ZTM z biletów były niższe od planowanych o ponad 62,7 mln zł (czyli o 38,7 proc.).
Przed ponownym zaostrzeniem ograniczeń w październiku br. z miesiąca na miesiąc ubytek przychodów w stosunku do planu zmniejszał się - we wrześniu było to 20 proc. mniej, wobec aż 84 proc. w kwietniu, 74,4 proc. w maju oraz ok. 35-40 proc. w czerwcu, lipcu i sierpniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.