W ciągu najbliższych ponad trzech lat w Katowicach możliwe jest niemal podwojenie wielkości nowoczesnej powierzchni biurowej, z obecnych ok. 560 tys. m kw. do ponad 1 mln m kw. - wynika z raportu firmy doradczej Colliers International, przygotowanego wspólnie z Urzędem Miasta Katowice.
Stolica Górnego Śląska to obecnie piąty pod względem wielkości regionalny rynek biurowy w Polsce. W pierwszym półroczu br. w mieście oddano do użytku ponad 31 tys. m kw. nowej powierzchni biurowej - cztery razy więcej niż w tym samym okresie rok temu, najwięcej (w skali pierwszego półrocza br.) po Krakowie.
W końcu czerwca zasoby biurowe w Katowicach wynosiły niemal 560 tys. m kw. Niemal drugie tyle jest w budowie lub w planach. "Na koniec pierwszego półrocza 2020 na etapie budowy znajdowało się 238 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, natomiast kolejne 220 tys. mkw. jest planowane do oddania do końca 2023 roku" - czytamy w raporcie.
Największymi realizowanymi obecnie w Katowicach projektami tego typu są wieżowiec KTW II, który dostarczy 39,9 tys. m kw. nowej powierzchni biurowej, dwie wieże biurowe w inwestycji Global Office Park (łącznie 53,7 tys. m kw.), oraz II etap Face2Face - 26,2 tys. m kw.
Z danych Colliers International wynika, że na koniec czerwca br. w Katowicach zawarto transakcje najmu 26,5 tys. m kw. - to o 11 proc. mniej niż w podobnym okresie przed rokiem. W ocenie ekspertów, to niewielki spadek wobec skali spowolnienia ekonomicznego wywołanego pandemią COVID-19. 64 proc. udziału w całkowitym popycie stanowiły nowe umowy, ekspansjom przypadło 21 proc., a renegocjacjom 15 proc.
- Umowy typu pre-let w projektach w budowie lub planowanych stanowiły niemal 60 proc. całkowitego popytu, co wskazuje na duże zainteresowanie najemców nowymi projektami - oceniają znawcy rynku.
Zmniejsza się ilość niewykorzystanych powierzchni biurowych w Katowicach - w końcu pierwszego półrocza odsetek pustostanów wynosił 6,1 proc., o 1,3 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej. Stawki najmu w najlepszych budynkach klasy A wahają się od 13,5 do 15,5 euro za metr kw. powierzchni, zaś w projektach klasy B - od 9 do 12 euro za każdy metr miesięcznie. - Katowice stanowią zatem konkurencyjny rynek najmu z dużym potencjałem - konkludują autorzy opracowania.
Z raportu wynika także, że Górny Śląsk od lat znajduje się w czołówce regionów o najwyższym popycie na powierzchnie magazynowe. W planach deweloperów są kolejne tego typu inwestycje - w tym roku do użytku będą oddane dwa projekty 7R o łącznej powierzchni 90,8 tys. m kw. Ponadto Panattoni planuje zbudować w Katowicach swój pierwszy w kraju projekt przeznaczony głównie dla najemców z sektora tzw. ostatniej mili (logistyka miejska) oraz lekkiej produkcji - City Logistics Katowice, o powierzchni 69,3 tys. m kw.
Na koniec czerwca tego roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej na rynku górnośląskim wynosiły 3,44 mln m kw., z czego w pierwszych sześciu miesiącach roku oddano blisko 180 tys. m kw. w sześciu obiektach. Największy z nich to Prologis Park Ruda Śląska (51,2 tys. m kw.). Na koniec czerwca 2020 r. na Górnym Śląsku w budowie było 432,9 tys. m kw. powierzchni magazynowej. Wskaźnik pustostanów w tym segmencie to obecnie w regionie 6,2 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.