Blisko 20 tys. osób zarejestrowało się w procesie rekrutacyjnym na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie w Uniwersytecie Śląskim. Najwięcej kandydatów na miejsce chce studiować reżyserię Rejestracja kandydatów chcących studiować w UŚ zakończyła się w piątek, a pierwsze wyniki postępowań kwalifikacyjnych będą ogłaszane 18 lipca.
Tegoroczna oferta Uniwersytetu Śląskiego objęła 96 kierunków studiów, w tym 9 programów w języku angielskim. W systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów dokonano łącznie 19689 rejestracji.
„Tak wysoka liczba pokazuje, że Uniwersytet Śląski, jako największa uczelnia regionu, zaangażowana społecznie, lider wspólnych przedsięwzięć akademickich ostatnich lat i uczelnia, w której prowadzone są badania naukowe szczególnie istotne dla życia w naszym regionie, stale jest atrakcyjnym miejscem dla przyszłych studentek i studentów” - skomentował Szymik-Kozaczko.
Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach: reżyseria – 17,12; realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia – 14,88; psychologia – 14,73; filologia angielska: kultura-media-translacja – 10,82; filologia angielska – 7,34; prawo – 6,59 oraz koreanistyka - 6,52.
Kandydaci będą dostawali wyniki rekrutacji na swoje konta w systemie IRK od 18 lipca, będą one też publikowane na stronie internetowej. Kierunki, na których liczba kandydatów nie wypełni limitu przyjęć, zostaną objęte drugim naborem.
Rekrutacja do Uniwersytetu Śląskiego rozpoczęła się 2 czerwca. Trwała do 11 lipca w przypadku studiów I stopnia i jednolitych magisterskich; do 19 lipca trwa jeszcze dla kandydatów na studia II stopnia. Wyniki dla tych drugich mają być ogłoszone 24 lipca.
W nowym roku akademickim Uniwersytet Śląski uruchamia dziewięć nowych kierunków; są wśród nich: data science i sztuczna inteligencja, turystyka zrównoważona, koreanistyka oraz interdyscyplinarne English Studies: Literature and Culture. Wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych i Śląskim Uniwersytetem Medycznym uruchomiono arteterapię (II stopnia).
Uniwersytet Śląski podkreśla, że jego oferta dydaktyczna uwzględnia interdyscyplinarne podejście do kształcenia – studentki i studenci mogą wybierać zajęcia spoza głównego kierunku studiów w ramach tzw. Nowej Koncepcji Studiów. Istnieje możliwość samodzielnego tworzenia planu zajęć w ramach Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych.
Uczelnia oferuje największą bazę mieszkaniową w regionie – blisko 2,3 tys. miejsc w akademikach w Katowicach, Cieszynie i Sosnowcu. Kandydaci mogą liczyć na wsparcie Biura Karier i nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Pracy, które ma umożliwiać zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych już w trakcie studiów.
Uniwersytet jest częścią sojuszu Transform4Europe, który umożliwia studentom udział w międzynarodowych programach, kursach i wymianach. Dzięki programowi Erasmus+ możliwe są wyjazdy do uczelni m.in. w Kanadzie, Korei czy Brazylii.
Uczelnia podkreśla kwestie dostępności i równości. Kampusy są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, działa aplikacja mobilna "Dostępny UŚ", oferowane jest wsparcie psychologiczne i finansowe oraz indywidualne dostosowanie warunków studiowania.
Uniwersytet Śląski przewodzi inicjatywom naukowym i społecznym, jak Katowice Miasto Nauki czy Śląski Festiwal Nauki – największy festiwal naukowy w Polsce.(PAP
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.