REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
18 listopada 2025 14:42 Polska Agencja Prasowa

Większe zainteresowanie na mieszkaniowym rynku wtórnym

W Warszawie popyt był wyższy o 8 proc. niż przed rokiem, w Katowicach i Krakowie wzrosty to 7 proc.
fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W październiku zainteresowanie mieszkaniami z drugiej ręki wzrosło o 4 proc. w porównaniu do września i 8 proc. rok do roku - wynika z raportu Otodom. W ocenie ekspertów to reakcja na obniżki stóp procentowych, która na rynku wtórym nastąpiła z opóźnieniem w porównaniu do rynku pierwotnego.

Według danych Otodom, w październiku 2025 roku w siedmiu największych miastach Polski można było wybierać spośród 45,9 tys. ofert sprzedaży mieszkań z drugiej ręki. To o 1,2 proc. więcej niż we wrześniu. Jednak w porównaniu do października 2024 roku oferta skurczyła się o ponad 13 proc.

“Z kolei na rynku deweloperskim wciąż obserwujemy wysoką i stabilną ofertę. W siedmiu największych polskich miastach dostępnych jest ponad 62 tys. mieszkań, a łączna pula wraz z rezerwacjami przekracza 68,5 tys. lokali. To w dużej mierze efekt zwiększonej liczby publikowanych ogłoszeń po wejściu w życie przepisów o jawności cen oraz powrotu do sprzedaży mieszkań wcześniej zarezerwowanych. Na rynku wtórnym w październiku nastąpiło lekkie odbicie, które przerwało spadkowy trend obserwowany przez trzy poprzednie miesiące“ - wskazała Agata Stachowiak z Otodom.

Z raportu wynika, że największe spadki liczby ofert w ujęciu rocznym widoczne były w dużych aglomeracjach. Wrocław, który jeszcze rok temu był jednym z najbardziej aktywnych rynków wtórnych, odnotował spadek podaży o 28 proc. rok do roku. W Krakowie liczba ofert skurczyła się o 16,5 proc., a w Warszawie blisko 12 proc. rok do roku. W Trójmieście i Poznaniu skala zmian jest łagodniejsza, ale trend również pozostaje spadkowy.

Na tym tle wyróżniają się Katowice, które jako jedyne z badanych miast odnotowały wzrost oferty mieszkań z drugiej ręki. W październiku liczba ogłoszeń sprzedaży lokali na rynku wtórnym wzrosła tam o ponad 3 proc. w porównaniu z wrześniem, natomiast rok do roku podaż zwiększyła się o ponad 6 proc.

Eksperci zaznaczyli, że październik przyniósł wzrost zainteresowania mieszkaniami na rynku wtórnym. Popyt, mierzony liczbą odpowiedzi na ogłoszenia w serwisie Otodom, zwiększył się o 4 proc. względem września, a w ujęciu rocznym był większy o ponad 8 proc.

“Jedną z głównych przyczyn rosnącego zainteresowania mieszkaniami na rynku wtórnym jest seria obniżek stóp procentowych i towarzysząca jej poprawa warunków kredytowania. Co ciekawe, na rynku pierwotnym duży wzrost aktywności kupujących był zauważalny już we wrześniu - deweloperzy odnotowali wtedy aż 26-procentowy wzrost sprzedaży względem sierpnia, osiągając najwyższy wynik od niemal dwóch lat. Wiele wskazuje na to, że na rynku wtórnym ten impuls zaczął działać nieco później“ - skomentowała Agata Stachowiak.

W ujęciu rocznym wzrost zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego objął wszystkie analizowane miasta. Liderem okazał się Poznań, gdzie liczba odpowiedzi na ogłoszenia zwiększyła się o ponad 13 proc. rok do roku. Trójmiasto odnotowało 11-procentowy, a Łódź blisko 10-procentowy wzrost. W Warszawie popyt był wyższy o prawie 8 proc. niż przed rokiem, natomiast w Katowicach i Krakowie wzrosty wyniosły około 7 proc. Najmniejszą, choć nadal dodatnią dynamikę, odnotowano we Wrocławiu - 4 proc. rok do roku.

Na tle rocznego trendu dane miesięczne pokazują bardziej zróżnicowany obraz. Największy wzrost popytu miał miejsce w Warszawie - 8 proc. W pozostałych miastach zmiany były mniej dynamiczne. W Trójmieście, Łodzi i Poznaniu popyt wzrósł o 3 proc., a we Wrocławiu o 2 proc. miesiąc do miesiąca. Natomiast niewielki spadek zanotowano jedynie w Krakowie - o 3 proc. miesiąc do miesiąca.

“Najnowszy “Monitor nastrojów klientów nieruchomości“ Otodom potwierdza silną pozycję rynku wtórnego - aż 50 proc. respondentów wskazuje go jako preferowany, a kolejne 27 proc. nie wyklucza zakupu mieszkania z drugiej ręki. Poprawiające się warunki kredytowe sprzyjają zarówno kupującym, jak i sprzedającym. Warto jednak pamiętać, że entuzjazm po serii obniżek stóp procentowych może stopniowo słabnąć, a część kupujących może wstrzymywać się z decyzją do czasu ustabilizowania się warunków kredytowych. Dodatkowo, końcówka roku to czas promocji u deweloperów, co może przyciągać kupujących bez skrystalizowanych preferencji dotyczących segmentu rynku“ - zauważyła Agata Stachowiak.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Nie oczekujemy przywilejów ani dopłat, mamy najniższe w kraju koszty. O której kopalni mowa?
11 listopada 2025
17.8 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]