Węgiel z Australii znalazł się na cenzurowanym w Chinach. To kolejna odsłona wojny handlowej, która rozpoczęła się w lutym br. Nieoficjalnie mówi się, że Pekin zakazał kupowania węgla koksującego i energetycznego od Australijczyków.
Sytuację przedstawia portal South China Morning Post, który stwierdza, że australijski rząd stara się na razie wstrzymywać od komentarzy. Pada jednak sugestia, że Chiny poprzez zakaz chcą zarządzać krajowym popytem na węgiel. Nie zmienia to faktu, że australijscy producenci zostali zaskoczeni takim obrotem spraw. Według anonimowych źródeł 850 tys. t węgla, który na 10 statkach płynie do Chin, musiało zostać przekierowanych na inne rynki. Jak informuje portal, surowiec ten został zamówiony przez chińskie huty pod koniec września.
Minister handlu Australii Simon Birmingham oświadczył, że Australii zależy na tym, aby wyjaśnić, co jest przyczyną tej sytuacji. W tym celu zostały uruchomione już kanały dyplomatyczne. Birmingham dodał, że nie ma dowodów sugerujących, że Pekin wyraźnie nakazał chińskim firmom zaprzestanie kupowania australijskiego węgla. Zwrócił też uwagę, że Chiny mają swoje sposoby na zarządzenie importem tego surowca i są to rozwiązania, które stosują już od lat. Premier Australii Scott Morrison również przyznał, że może to być chińska metoda na zarządzanie niestabilnym przemysłem węglowym.
Jak informuje South China Morning Post, stosunki polityczne między Chinami a Australią uległy pogorszeniu, odkąd Canberra - bez konsultacji z Pekinem - ogłosiła w kwietniu, że pomoże w prowadzeniu dochodzenia mającego wyjaśnić pochodzenie koronawirusa. Od tego czasu sytuacja handlowa pomiędzy krajami stawała się coraz bardziej napięta.
Firma konsultingowa Wood Mackenzie ocenia, że ograniczenie importu australijskiego węgla ma na celu podniesienie cen krajowych, tym bardziej że w tym roku Chiny sprowadziły już o 75 mln t węgla więcej niż w 2019 r. Na tym ożywieniu skorzystała Australia, która stała się największym dostawcą węgla koksowego dla Państwa Środka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Teraz zaleje nas tani węgiel przekierowany z Chin ma Europę akcje w dół rentowność w dół górnictwo pod kreska ....
Można można a co robi rząd RP ?