Upowszechnienie innowacyjnych technologii wykorzystujących energię biogazu niesie ze sobą duże możliwości wsparcia lokalnej przedsiębiorczości zaangażowanej w łańcuch dostaw dla technologii biogazowych - oceniła we wtorek Konfederacja Lewiatan.
List intencyjny ws. partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu oraz zawarcia porozumienia sektorowego podpisali we wtorek przedstawicie ministerstwa klimatu i środowiska i branży - w tym PKN Orlen i PGNiG, oraz nauki. W imieniu Konfederacji Lewiatan podpis złożył prezydent Maciej Witucki.
Witucki powiedział, że przed Polską niezwykle intensywne zmiany w sektorze energetycznym związane z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu.
- Rozwój OZE, w tym wytwarzanie energii z biogazu jest jednym z elementów umożliwiających przeprowadzenie procesu transformacji gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym oraz dywersyfikacji krajowej struktury źródeł wytwarzania energii - stwierdził.
- Upowszechnienie innowacyjnych technologii wykorzystujących energię biogazu niesie ze sobą duże możliwości wsparcia lokalnej przedsiębiorczości zaangażowanej w łańcuch dostaw dla technologii biogazowych - dodał.
Według Lewiatana wykorzystanie potencjału sektora biogazowego przyczyni się nie tylko do budowy nowych i innowacyjnych gałęzi gospodarki, ale również do wzmocnienia konkurencyjności polskich przedsiębiorców na rynkach zagranicznych. Zdaniem organizacji zapewnieni również bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz dywersyfikację źródeł energii.
- Sygnatariusze listu intencyjnego zobowiązali się m.in. do integracji środowisk zaangażowanych w rozwój sektora biogazowego, współpracę przy opracowywaniu raportu dotyczącego sytuacji w przemyśle biogazowym, dzielenia się najlepszymi praktykami w zakresie rozwoju i wdrażania technologii produkcji biogazu z biomasy czy zwiększenia zdolności wytwórczych przemysłu biogazowego i usług, a tym samym przyczynienie się do rozwoju eksportu - czytamy.
List intencyjny podpisali przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego, Polskiego Stowarzyszenia Producentów Biogazu Rolniczego, Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, Inicjatywy dla Środowiska, Energii i Elektromobilności, Stowarzyszenia Krajowej Izby Biopaliw, Polskiego Stowarzyszenia Biometanu, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o., Polskiego Koncernu Naftowego Orlen SA, Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA, H. Cegielskiego-Poznań, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Polskiego Funduszu Rozwoju, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Instytutu Jagiellońskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.