Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, we wtorek, 23 września, przed wejściem do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego na rozmowy z delegacją rządową podkreślił, że przeanalizowano wczorajsze rozmowy i pojawiły się niewielkie elementy zbieżne, ale na razie więcej jest tych rozbieżnych.
- Stara maksyma mówi, że diabeł tkwi w szczegółach. Myślę, że te rozmowy o szczegółach zdecydują, co będziemy robić dalej. Dopiero, kiedy je rozwiążemy, dojdzie do podpisania porozumienia. Czuję intuicyjnie, że dzisiaj te rozmowy mogą się nie zakończyć. W sprawie tych szczegółów są potrzebne decyzje rządowe. Nie wiem czy ta delegacja ma aż tak duże kompetencje, by je podjąć, czy też będzie potrzebowała konsultacji z samą górą – mówił Kolorz.
Podkreślił, że "konkrety są znane". - Żądamy – jakkolwiek by to nie brzmiało – rzeczywiście sprawiedliwej transformacji. Jeśli chcemy walczyć z niską emisją, to nie możemy wykluczać węgla, bo przecież energetyka węglowa przy zastosowaniu odpowiednich technologii też może być niskoemisyjna, prawie zeroemisyjna. Takie technologie też są, ale trzeba zainwestować – mówił.
Dodał, że nie jest zrozumiały fakt, że chcemy jako kraj przede wszystkich inwestować w gaz, którego nie mamy.
- Jeśli ktoś mówi, że gaz będzie z Baltic Pipe z Norwegii, to mówi nieprawdę, bo i tak będziemy musieli korzystać z rosyjskiego surowca – podkreślił.
Zapytany o możliwość przełożenia rozmów na przyszły tydzień Kolorz stwierdził, że to niebezpieczne.
- Teraz jeszcze panujemy nad tym co się dzieje pod ziemią, ale to się może zmienić – mówił.
Poinformował, że na stałe protestuje na dole ponad 200 osób.
- Ale są też osoby, które po szychcie zostają na parę godzin z kolegami, a potem wracają do domu. Na dzisiaj na godz. 11. to było ponad 250 osób.
Kolorz zdradził, że najważniejszy spór idzie o tempo zmian. Czy będziemy mieli możliwość inwestowania w nowoczesne technologie węglowe?
- Nikt nie jest w stanie zakwestionować istnienia błękitnego węgla, bezdymnego paliwa, które może załatwić w Polsce problem smogu – podsumował.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak zwykle stek bzdur a zero konkretów,i tyla w temacie