Od 15 do 19 sierpnia w regionie zaplanowane są uroczystości upamiętniające wybuch II Powstania Śląskiego. Obchody będą połączone z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej.
Jak poinformowali przedstawiciele Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w nadesłanym komunikacie, w obchodach weźmie w nich udział marszałek województwa, Jakub Chełstowski, przedstawiciele zarządu województwa, prezydenci miast, reprezentanci Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz dowódcy, szefowie i komendanci służb mundurowych.
15 sierpnia uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.00 od złożenia wieńca pod pomnikiem ku czci Poległych Żołnierzy 75. Pułku Piechoty w Chorzowie (ul. 75 Pułku Piechoty). Następnie wieńce będą złożone w Katowicach pod monumentem Józefa Piłsudskiego (Plac Bolesława Chrobrego). O godzinie 10.00 przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Polskiej Grupy Górniczej. Koncert poprzedzi mszę świętą w archikatedrze w intencji Ojczyzny poświęconą bohaterom II Powstania Śląskiego i Bitwy Warszawskiej. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 10.30. O godzinie 12.30 wieńce zostaną złożone pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na katowickim Osiedlu Paderewskiego. O godzinie 13.00 rozpoczną się uroczystości na Skwerze Stulecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim. Wcześniej rozdawane będą biało-czerwone flagi, odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry PGG. O godzinie 14.00 nastąpi złożenie meldunku przez dowódcę garnizonu i podniesienie na maszt flag państwowych. Oficjalne otwarcie Skweru Powstańców Śląskich zaplanowane jest na godzinę 14.15. Tablicę ku czci powstańców poświęci metropolita katowicki, Wiktor Skworc. Zakończenie uroczystości przy Skwerze Powstańców Śląskich planowane jest na godzinę 14.45. Także 15 sierpnia obchody rocznicowe odbędą się w Czułowie. O godzinie 10.00 zostanie odprawione nabożeństwo w miejscowej parafii – kościele pw. Krzyża Świętego. Po mszy rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem Powstańców Śląskich przy ulicy Katowickiej.
W poniedziałek 17 sierpnia początek uroczystości zaplanowany jest na godzinę 11.00. Pierwszym punktem będzie złożenie wieńca na grobie Wojciecha Korfantego na cmentarzu parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. Wydarzeniu będzie towarzyszyła asysta wojskowa. O 11.30 wieniec złożony zostanie także pod pomnikiem Wojciecha Korfantego na Placu Sejmu Śląskiego. W samo południe w Sali Sejmu Śląskiego odbędzie się uroczyste sympozjum dla uczczenia bohaterskiej śmierci dr Andrzeja Mielęckiego i rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego. Wykłady wygłoszą: prof. Zygmunt Woźniczka („Rola i znaczenie II Powstania Śląskiego”) i dr Jacek Kozakiewicz („Andrzej Mielęcki – lekarz, polski działacz na Górnym Śląsku”). W ramach sympozjum zostanie wyemitowany film „Lekarze na rzecz niepodległości – wybrane sylwetki bohaterów Powstań Śląskich”). O godzinie 13.50 uroczystości przeniesione zostaną pod obelisk poświęcony dr Andrzejowi Mielęckiemu (Katowice, ul. Warszawska 14.). O godzinie 14.35 z przystanku przy katowickim Rynku, w kierunku Placu Wolności wyruszy Tramwaj Powstańczy. Mieszkańcy otrzymają zaś Korfantówkę – gazetę okolicznościową wraz dodatkiem ilustrowanym.
O godzinie 14.00 na grobie Andrzeja Mielęckiego na cmentarzu parafialnym w Złotnikach w gminie Koźminek zostaną złożone wieńce.
W środę 19 sierpnia uroczystości odbędą się w Rybniku i Katowicach. Najpierw, na cmentarzu komunalnym w Rybniku (ul. Rudzka 70 B) zostanie złożony wieniec na grobie dowódcy I i II Powstania Śląskiego – Alfonsa Zgrzebnioka. O godzinie 12.00 w asyście wojskowej wieniec zostanie złożony pod Pomnikiem Powstań Śląskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.