„ORLENek” takie imię otrzymał walczak będący „sercem” najnowocześniejszego kotła parowego w polskiej energetyce, który jest budowany dla PKN Orlen przez raciborskie Rafako. Uroczystość podniesienia walczaka oraz jego chrzest miał miejsce 1 lipca na terenie płockiej rafinerii – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę z Raciborza.
Kocioł gazowo – parowy jaki raciborska spółka buduje w Płocku jest uznawany za najnowocześniejszy w Polsce. Jest wyposażony w instalację katalitycznego odazotowania spalin (SCR) i elektrofiltr oczyszczający spaliny z kotła. Jego moc to 420 t/h.
Spalanie takich paliw charakteryzuje się dosyć małą zawartością pyłu w spalinach. Stąd też nigdy wcześniej w kotłach o podobnych parametrach technicznych nie stosowano dodatkowych urządzeń ochrony środowiska. Ale normy emisji pyłu oraz tlenków azotu są coraz bardziej restrykcyjne, stąd inwestor zdecydował się na zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań – tłumaczy Damian Klinos, kierownik projektu kocioł K8 Płock w RAFAKO S.A.
Budowa kotła jest pierwszą z inwestycji realizowanych przez Orlen w ramach programu ekologiczno-energetycznego. - Założenia tych inwestycji to przede wszystkim zmniejszenie emisji dwutlenków siarki, tlenków azotu, ale również zapewnienie rozwoju PKN Orlen. Bo ta firma bez pary, bez ciepła, bez energii nie jest w stanie funkcjonować – mówi Krystian Pater z PKN Orlen S.A.
„ORLENek” stanowiący serce kotła K8 pojawił się w Płocku już w maju. Jego chrzest i podniesienie na wysokość 36 m przy pomocy dwóch dźwigów o udźwigu 400 i 500 ton odbyło się 1 lipca br. Płaszcz walczaka (wykonany z blachy o grubości 90 mm, średnicy 1880 mm i długości około 14 m) waży 57 t, a cały element z wyposażeniem wewnętrznym – 67 t.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.