Centrale górniczych związków zawodowych zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych skierowały w poniedziałek, 20 lipca, list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym odniosły się do zaproszenia na rozmowy dotyczące restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej wyłącznie reprezentatywnych organizacji związkowych.
Zdaniem związków należących do OPZZ "każde dalsze programy naprawcze poszczególnych spółek węglowych i energetycznych, w tym dotyczące PGG SA lub nowe, bezwzględnie powinny być konsultowane ze wszystkimi związkami zawodowymi działającymi w tych spółkach". Samo zaproszenie określili jako "bulwersujące".
Przedstawiciele strony społecznej w piśmie - którego pełną treść prezentujemy poniżej - przypomnieli, że w maju domagali się od premiera szybkiego przekazania spójnej i kompleksowej strategii, uwzględniającej problematykę całej branży górniczo – energetycznej, jak i zwołania w ramach Rady Dialogu Społecznego pilnego posiedzenia Zespołu Problemowego d/s Gospodarki i Rynku Pracy.
Związkowcy podkreślają, ze 18 czerwca - z inicjatywy OPZZ - doszło do zdalnego posiedzenia zespołu, na którym omówione zostały zagrożenia i skutki spowolnienia gospodarczego dla górnictwa i energetyki w Polsce. Ministerstwo Klimatu i Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewniały że zostanie opracowana nowa strategia dla górnictwa i energetyki, jak i nowa polityka energetyczna Polski, które miały być skonsultowane ze związkami zawodowymi Autorzy listu wskazują, że " do tej pory żaden z tych dokumentów nie został stronie związkowej przekazany".
Organizacje zrzeszone w OPZZ przypominają także, że ministrowie zadeklarowali, że niezwłocznie wznowione zostaną prace trójstronnych zespołów branżowych górnictwa węgla kamiennego, a także węgla brunatnego i energetyki.
"Niestety pomimo tych deklaracji, a także kolejnych apeli związków zawodowych działających w górnictwie węgla kamiennego o pilne zwołanie Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, oraz poluzowania obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa ów zespół nie został zwołany" - czytamy w liście skierowanym do szefa rządu.
"Dlatego zwracamy się do Pana Premiera RP z wnioskiem o zaapelowanie do podległych Panu Ministerstw o pilne wywiązanie się przez nich ze składanych deklaracji, a także oczekujemy zwrócenia uwagi – Panu Wicepremierowi RP i zarazem Ministrowi Aktywów Państwowych, aby na spotkania poświęcone restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG SA) zapraszał wszystkie związki działające w tej spółce, a nie tylko wybranych, uznawanych za reprezentatywne" - czytamy w dalszej części listu.
Związkowcy zrzeszeni w OPZZ wskazują także, że niezrozumiała dla nich jest, aby dyskusję o górnictwie węgla kamiennego prowadzić w Warszawie, zamiast w Katowicach. Ich zdaniem w stolicy Górnego Ślaska warunki do spotkania są znacznie lepsze i bezpieczniejsze przy wciąż trwającej pandemii koronawirusa oraz reżimie.
"W naszej ocenie jedyną szansą na uniknięcie gigantycznych niepokojów społecznych w górnictwie oraz jego otoczeniu jest osobiste zaangażowanie się Pana Premiera w ten trudny dialog ze stroną związkową dla efektywnego jego prowadzenia oraz sukcesywnego zakończenia" - napisano w liście, który został także skierowany do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
Pod listem podpisali się liderzy Związku Zawodowego Pracowników Dołowych, Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla „Przeróbka”, Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce, Związku Zawodowego Górników w Polsce, Związku Zawodowego Jedności Górniczej, Porozumienia Związków Zawodowych Górnictwa oraz Związku Zawodowego Maszynistów Wyciągowych Kopalń w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK