Kamieniołom, pozostały po Zakładzie Wapienniczym Jaworznia, zostanie udostępniony zwiedzającym. Obecnie wstęp do niego jest nielegalny, gdyż nieczynne od 1997 r. wyrobisko znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Chelosiowa Jama.
Kamieniołom znajduje się we wsi Jaworznia w gminie Piekoszów u podnóża Gór Świętokrzyskich. Eksploatację wapieni dewońskich prowadzono tam do 1972 r. Na terenie kamieniołomu odkryto szereg jaskiń: Chelosiowa Jama – Jaskinia Jaworznicka, Jaskinia Pajęcza i parę innych.
Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych możliwe będzie udostępnienie kamieniołomu. Przyczyni się do tego firma z branży górniczej, mająca już na koncie m. in. zabezpieczenie podziemi będzińskich, wykonanie podziemnej trasy turystycznej w sztolniach w Kamiennej Górze, czy w Jaskini Głębokiej, czyli AMC Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych z Morawicy obok Krakowa.
Została ona wykonawcą opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla zadania Zachowanie bioróżnorodności w rezerwatach na terenie gminy Piekoszów. Wartość inwestycji określono na 1,8 mln zł, z tego 1,4 mln zł ma pochodzić ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Efektem wykonania zadania ma być możliwość legalnego wejścia na teren byłej kopalni odkrywkowej. W tym roku ma być wykonana ścieżka edukacyjna.
- Ścieżka edukacyjna w rezerwacie przyrody będzie wykonana przez Urząd Gminy w Piekoszowie. Zgodnie z założeniami projektu umocnienia ścieżki, w miejscach, w których to będzie konieczne np. w zagłębieniach terenu, podejściach pod górę w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom poruszającym się po ścieżce, nawierzchnię ścieżki planuje się uzupełnić naturalnym kruszywem węglanowym, a w najbardziej stromym miejscu zostaną ułożone drewniane belki. Belki drewniane będą zakotwione w ścieżce za pomocą drewnianych kołków. Znaki kierunkowe i tablice edukacyjne mają być wykonane z drewna - informuje Jarosław Pajdak z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach.
W rezerwacie ma powstać punkt widokowy posadowiony w bezpiecznej odległości od ściany kamieniołomu. Przewidziano też zabezpieczenie go barierami drewnianymi o wysokości 120 cm i łącznej długości 20 m. Na obszarze punktu widokowego planowane jest ustawienie dwóch ławek, lunety oraz tablicy edukacyjnej. Taki zakres prac zyskał akceptację RDOŚ.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.