W wyniku prac prowadzonych w pierwszym roku realizacji projektu STRATEGY CCUS wybrano trzy z ośmiu „obiecujących” regionów w południowej i wschodniej Europie, dla których zostaną opracowanie szczegółowe mapy drogowe wychwytywania, wykorzystania i składowania dwutlenku węgla (CCUS).
W projekcie bierze udział 17 partnerów z 10 krajów europejskich. Polskim partnerem jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.Po debacie, partnerzy projektu i doradcy zewnętrzni w wyniku głosowania wytypowali: Dolinę Rodanu we Francji, Basen Ebro w Hiszpanii i Basen Lusitanii w Portugalii jako regiony, które mają największy potencjał do wdrożenia technologii przyczyniającej się do łagodzenia zmian klimatu na dużą skalę.
W ciągu najbliższych 12 miesięcy trzy wybrane regiony będą przedmiotem pogłębionej analizy cyklu życia (LCA), która oceni wpływ wdrażania CCUS na środowisko, począwszy
od etapów rozwoju aż do działania na pełną skalę, w tym emisji, zużycia energii i zużycia zasobów oraz do analizy techniczno-ekonomicznej (TEA). Analiza TEA weźmie pod uwagę opcje technologiczne, dostępność i koszty, a także kompleksową diagnozę potencjalnych lokalnych modeli biznesowych związanych z różnymi opcjami CCUS.
Technologie CCUS są powszechnie akceptowane jako kluczowy element wysiłków zmierzających do osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego, który może znacznie ograniczyć emisje z europejskiego sektora przemysłowego i energetycznego.
Zgodnie z celem projektu, którym jest wspieranie transformacji niskoemisyjnej w Europie Wschodniej i Południowej, partnerzy projektu dokonali realokacji środków finansowych, aby zapewnić szczegółowe modelowanie gospodarcze i mapę drogową CCUS dla północnej Chorwacji, która zajęła czwarte miejsce w głosowaniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wytypowane trzy obszary posiadają niewątpliwie walory naukowo-badawcze, ale także i turystyczne, które przyszli badacze z pewnością brali pod uwagę. W przyszłości proponuję skupić się na archipelagu wysp Kanaryjskich.