Fundacja „Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego” poszerzyła grono swoich członków – fundatorów o 13 firm. Są wśród nich przedsiębiorcy górniczy oraz producenci maszyn dla przemysłu wydobywczego – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Jolantę Talarczyk, rzeczniczkę prasową Wyższego Urzędu Górniczego.
Decyzja o poszerzeniu składu fundacji zapadła w dniu wczorajszym (30 czerwca) w czasie Zgromadzenia Fundatorów. Nowymi członkami zostali między innymi: Jastrzębska Spółka Węglowa, „Siltech”, Famur, Joy Maszyny Górnicze, Pumar, PKW. Podczas obrad przyjęto również sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności Fundacji i udzielono absolutorium zarządowi, któremu przewodniczy doc. dr hab. inż. Krzysztof Cybulski – syn patrona FBG.
Dotychczas działalność fundacji opierała się na aktywności osób fizycznych. Od wczoraj będzie wspierana także przez osoby prawne czyli wspomniane wyżej firmy. Dzięki temu zmieni się zatem formuła i zakres działania Fundacji.
- Zależy nam na wyjściu Fundacji poza górnictwo węgla kamiennego. Chcemy poprawić społeczny wizerunek tej branży promując bezpieczeństwo pracy, niezawodne maszyny i urządzenia, bezpieczne systemy zarządzania i rozwiązania. Doroczny Konkurs „Bezpieczna kopalnia”, organizowany przez Szkołę Eksportacji Podziemnej, nagradza menedżerów i dyrektorów. My w tym roku po raz pierwszy zaczęliśmy honorować „Dzielnych Górników”. Przygotowujemy konkurs na „Bezpieczny Oddział”. Poprzez propagowanie wzorowych zachowań na najbardziej newralgicznych stanowiskach pracy mamy nadzieję poprawić wskaźniki dotyczące wypadków przy pracy – mówił Piotr Litwa, prezes WUG otwierając Zgromadzenie Fundatorów Fundacji „Bezpieczne Górnictwo”.
Fundacja działa przy WUG od 1997 roku. Powstała z inicjatywy Mariana Filipka – byłego szefa WUG, który był obecny wczoraj na posiedzeniu. Jej dewizą jest zasada zero tolerancji dla zagrożeń. Fundacja na początku opierała swoja działalność o osoby fizyczne. Jej założycielami-fundatorami było 29 osób, które zakończyły już swoją aktywność zawodową. Taka sytuacja zmusiła włodarzy do zmiany formuły i poszerzenia grona jej członków o osoby prawne. Poza 13 firmami, które dołączyły do FBG w dniu wczorajszym kolejne przedsiębiorstwa deklarują chęć uczestnictwa w tej inicjatywie. Są wśród nich między innymi PGNiG i KGHM. Ze względów formalnych zostaną przyjęci na kolejnym Zgromadzeniu Fundatorów.
W ubiegłym roku wystosowano do kilkudziesięciu firm górniczych i około górniczych zaproszenia do przystąpienia do Fundacji. Na wczorajszym zgromadzeniu widać było, że reakcja na te zaproszenia jest pozytywna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.