Współczesny przemysł wytwórczy wymaga często stosowania szczególnych surowców, które są niezbędne i strategiczne z punktu widzenia zapewnienia ich bezpiecznej, zrównoważonej i przystępnej cenowo dostawy. Największym w Polsce i Europie producentem węgla koksowego jest Jastrzębska Spółka Węglowa SA (JSW), która w roku 2019 wyprodukowała ponad 10 mln t tego surowca, wykorzystywanego następnie w bateriach koksowniczych do produkcji koksu.
Koks w dalszym ciągu jest podstawowym materiałem do produkcji stali i tak prawdopodobnie pozostanie przez najbliższe lata, pomimo intensywnego rozwoju alternatywnych technologii produkcji stali, takich jak piece elektryczne czy wdrożenie wykorzystania wodoru jako reduktora w procesie DRI.
Pojęcie „surowce krytyczne" pojawiło się w Stanach Zjednoczonych Ameryki w 2008 r. i szybko zostało zaadoptowane przez Unię Europejską. Od tego czasu wykorzystywane jest w wielu opracowaniach, planach i innych dokumentach. Zgodnie z zapisami Komisji Europejskiej z 2011 r. surowce krytyczne oznaczają surowce, z którymi wiąże się szczególnie wysokie ryzyko niedoboru dostaw w ciągu najbliższych dziesięciu lat i które mają istotne znaczenie dla łańcucha wartości. Ryzyko niedoboru dostaw wiąże się z koncentracją produkcji w niewielkiej liczbie krajów i niską stabilnością polityczno-gospodarczą niektórych dostawców. Na zwiększenie tego ryzyka niejednokrotnie wpływa niska możliwość zastąpienia i recyklingu.
W roku 2014 na europejskiej liście surowców krytycznych pojawił się „węgiel koksowy", a w 2017 r. został na niej utrzymany.
Nowa lista surowców krytycznych powinna być znana w drugiej połowie 2020 r. Trzymamy kciuki!
Raport na temat surowców krytycznych dla Unii Europejskiej można pobrać tutaj (http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/11911/attachments/1/translations/en/renditions/native).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dlaczego brak Wam mózgu ??? Merkel inwestuje w koks w Mongolii Dogadała się z Brukselą i ekologami żeby was opłatami wykończyć CO2 i za 10 lat Jastrzębska spółka zniknie Jedyna szansa wyjść z Unii A i jeszcze importują do Polski smołę żeby zrobić sztuczny syf czyli smog Czujniki dymu po ile są ??? Hehheh