Premier Mateusz Morawiecki w czasie wtorkowej, 9 czerwca, wizyty w Katowicach spotkał się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. W czasie spotkanie reprezentanci strony społecznej rozmawiali z premierem o planowanym wstrzymaniu wydobycia w wybranych kopalniach, a także o sytuacji branży i przygotowywanym programie dla górnictwa. Spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim trwało blisko dwie godziny.
- Przede wszystkim wyjaśniliśmy sobie nieporozumienie, które pojawiło się w chwili, gdy ogłoszono, że kopalnie zostaną zamknięte. Musieliśmy zareagować i wyjaśnić, że tak się nie da, bo kopalń nie można zostawić z minimalnym obłożeniem. Jeśli tak by się stało, to nie byłoby do czego wracać. Wszystko w tej kwestii zostało już jednak wyjaśnione – stwierdza lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek.
Przewodniczący mówi, że w przypadku Polskiej Grupy Górniczej, związkowcy zgłosili problem węgla, który nie jest odbierany przez energetykę. Pytano także jak szef rządu widzi funkcjonowanie PGG do końca roku.
- Premier powiedział nam, że najprawdopodobniej do końca czerwca - tak jak wcześniej deklarował to wicepremier Sasin - zostanie przedstawiony program dla górnictwa. Wspomniał także o problemach z ETS (unijny system handlu uprawnieniami do emisji – red.). Dodał, że coraz więcej środków Unia chce przeznaczyć na tzw. sprawiedliwą transformację. Poinformował też, że derogacja do 2060 r. dla Polski, jeśli chodzi o odejście od węgla jest dalej aktualna i w tym okresie będzie osadzony program dla górnictwa. My sygnalizowaliśmy, też że bez odbioru węgla przez energetykę w kolejnych miesiącach - czyli lipcu, sierpniu, a w zasadzie do końca roku - PGG upadnie – powiedział przewodniczący Hutek w rozmowie z portalem netTG.pl.
Dodał, że w okresie najbliższych dwóch tygodniu związkowcy liczą, że zarząd PGG przedstawi im plan funkcjonowania spółki do końca roku.
- Zarząd żeby to zrobić, musi wiedzieć jakie będą odbiory węgla przez energetykę – mówi lider górniczej „S”.
Dodał, ze przy okazji spotkania z szefem rządu podniesiono temat energii kupowanej za granicą.
- Apelowaliśmy, że aby w ramach wspierania polskich produktów uwzględnić węgiel. W miejsce tej sprowadzanej energii można wykorzystać od 5 do 6 mln t rodzimego surowca – wyjaśnia przewodniczący.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Rylu jaki wikt Państwa ? Państwo nie ma swoich pieniędzy ale wy tam na grubach mózgu nie używacie !!!!
Marcinku podaj te podatki bo każdy o nich słyszał jak w legendach podaj proszę Cie z Całego serca , wszyscy mitologizują te podatki a w szczególności Zwąchole !!!!!!
Najwiekszym problem Pgg to sa zwiazki zawodowe ktorych jest mnostwo a tak naprawde biora tylko dniowki emerytalne, kase i siedza sobie w biurach nic nie robiac.
Do. glowa rogali: nie ma innych nickow? Nie pencje tylko obciążenia podatkowe sa kłopotem. Prezes nie jest ministrem i wie że daniny na wegiel są za duże. Ty za to pożal sie Boże ekonomisto nie masz o górnictwie i realiach pojecia
Wy już lepiej nic nie zalatwiajcie bo siejecie propagandę. To twoje 800-1000 ludzi aby utrzymać ruch. Przecież to jest oblozenie na pełną fedre na całą dobę codziennie. Człowieku informacja poszła w świat że mamy trzy tygodnie wolnego a musimy chodzić do roboty. I to ma ograniczyć zachorowania? Znowu na łaźniach będzie nabite ludzi. Chcecie na siłę fwdrowac to sami zwiazkole idźcie na dół. Jest was na tyle, 800 ludzi lekko się was uzbiera.
Jak by nie związki to już dawno byśmy byli za brama
Emeryci na wikt państwa a związki za bramę!