- Nowe zasady przewozu osób w środkach transportu publicznego, zakładające że do autobusu może wejść jednocześnie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących i stojących, obowiązują od poniedziałku 1 czerwca - przypomina we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.
Przy takim liczeniu maksymalnej liczby pasażerów, połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Inny sposób liczenia polega na możliwości przewiezienia w tym samym czasie nie więcej osób niż wynosi liczba miejsc siedzących. Wybór sposobu naliczania maksymalnej liczby pasażerów zależy od przewoźnika.
- Zmiany dotyczące środków transportu publicznego, które wprowadziliśmy w ramach IV etapu odmrażania polskiej gospodarki, były wyczekiwane przez branżę transportową. Odpowiadamy w tej sposób na apele przedsiębiorców. Zależy nam na tym, aby - na ile to możliwe - mogli oni wracać do normalnej działalności - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Resort infrastruktury informuje, że nowe rozwiązania dotyczą wszystkich krajowych i międzynarodowych, publicznych i niepublicznych, zarobkowych i niezarobkowych przewozów drogowych autobusami. Ograniczeń tych nie stosuje się w odniesieniu do środków transportu specjalnego przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych.
Przed zmianami na pokład pojazdu mogło wejść tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących albo tyle, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc, czyli stojących i siedzących.
Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury, od 30 maja 2020 r. nie stosuje się obowiązku odbycia kwarantanny w przypadku m.in. przekraczania granicy RP w ramach wykonywania czynności zawodowych przez kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego.
Zasady te stosuje się też wobec kierowców powracających z zagranicy albo przejeżdżających przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tranzytem innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy, kierowców wykonujących przewóz drogowy pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy.
Zwolnienie z odbycia obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy państwowej dotyczy również kierowcy niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, który legitymuje się świadectwem kierowcy.
Wszyscy kierowcy zawodowi będący cudzoziemcami, wracający z zagranicy do Polski innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy, muszą wykazać prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.