Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Górnicza osada z lotu ptaka
31 lipca 2022
W Sali Tradycji katowickiej kopalni
11 lipca 2022
Sto lat WUG, czyli piękny jubileusz w trudnych czasach
24 czerwca 2022
Dron od pracowników Huty Pokój dla ukraińskich żołnierzy
13 czerwca 2022
Zielone Pracownie wyróżnione
9 czerwca 2022
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
28 maja 2020 Portal gospodarka i ludzie : : autor: Kajetan Berezowski

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na inwestycje w energetykę, gospodarkę i przedsięwzięcia o charakterze społecznym

- Jako sprawozdawca w komisji ITRE rozporządzenia w sprawie tego Funduszu rzeczywiście proponuję, by aż 80 proc. środków z niego przeznaczyć na regiony górnicze - podkreślił prof. Jerzy Buzek
fot: Kajetan Berezowski

 - Jedyną receptą na globalne ocieplenie jest transformacja energetyczna – przeprowadzana stopniowo, ale konsekwentnie, mądrze i odpowiedzialnie, w sposób solidarny i akceptowalny społecznie - podkreślił w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie prof. Jerzy Buzek, europoseł, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

- Panie premierze, Komisja Europejska wyszła naprzeciw między innymi pana apelom i zaproponowała 27 maja radykalne zwiększenie kwoty Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) do 40 mld euro. Czy w obecnej sytuacji spowodowanej pandemią taka kwota jest możliwa do wygospodarowania?
- Koronawirus atakując zdrowie i życie ludzi, ale również całe gospodarki, miejsca pracy, nasz styl życia – w dość brutalny sposób uświadomił wszystkim trzy sprawy. Po pierwsze – jak wygląda prawdziwy, fizyczny kryzys, wprost zagrażający naszej egzystencji. Po drugie – że kryzys podobnego typu, ale na nieporównanie większą skalę, może nas czekać już niebawem. Śmiercionośne susze i pożary, huragany i powodzie, ludzie umierający z powodu smogu czy dramatyczne braki wody pitnej – tak może wkrótce wyglądać codzienna rzeczywistość, jeśli nie zatrzymamy zmian klimatu. I po trzecie – o ile jest nadzieja, że powstanie szczepionka na COVID-19, na globalne ocieplenie jej nigdy nie będzie. Jedyna recepta to transformacja energetyczna – przeprowadzana stopniowo, ale konsekwentnie, mądrze i odpowiedzialnie, w sposób solidarny i akceptowalny społecznie. A w tym procesie kluczowy będzie, dysponujący możliwie dużym budżetem, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – pomysł jego powołania zgłosiłem w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) już blisko dwa lata temu.

Polska miałaby być zdecydowanie największym jego beneficjentem i otrzymać ok. 8 mld euro. To absolutne minimum - i to jeśli mówimy jedynie o bezzwrotnych dotacjach i to tylko w perspektywie najbliższych paru lat. Fundusz – i cały Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji, choćby z niskooprocentowanymi pożyczkami z Europejskiego Banku Inwestycyjnego – powinien bowiem działać co najmniej do 2050 r. Wtedy ta suma będzie, to jasne, wielokrotnie większa.

- Na przedsięwzięcia o jakim konkretnie charakterze miałyby to być pieniądze?
- Mówiąc najkrócej: na inwestycje w energetykę, gospodarkę i przedsięwzięcia o charakterze społecznym. W energetyce – na walkę ze smogiem i ubóstwem energetycznym, przede wszystkim przez rozwój infrastruktury gazowej i ciepłownictwa sieciowego; ponadto na odnawialne źródła energii, wytwarzane też w przydomowych instalacjach przez prosumentów i na poprawę efektywności energetycznej – na przykład ocieplanie domów.

Jeśli chodzi o gospodarkę – Fundusz ma pomóc zarówno MŚP i start-upom, jak i dużym firmom, w tym znajdującym się w trudnej sytuacji oraz spółkom samorządowym. Jednym z najważniejszych priorytetów będzie, oczywiście, likwidowanie szkód górniczych w naszych miastach, regeneracja i rewitalizacja terenów pokopalnianych i poprzemysłowych – „odzyskiwanie” ich dla mieszkańców czy przygotowanie ich pod nowe projekty biznesowe, tworzące atrakcyjne miejsca pracy. Do tego inwestycje w cyfryzację, nowe technologie, paliwa alternatywne w transporcie, czy ekologiczną komunikację miejską.

I w końcu – szeroko rozumiane kwestie społeczne, od kursów zawodowych, pomagających odnaleźć się w nowych realiach gospodarczych, aż po wsparcie przedsięwzięć z zakresu innowacji społecznych – zwiększających komfort i bezpieczeństwo codziennego życia, tak istotne także dla seniorów.

- Postuluje pan, że kryteria powinny być zmienione, a FST ograniczony tylko do regionów, gdzie wydobywa się lub wykorzystuje paliwa kopalne, takie jak węgiel kamienny i brunatny. Polska, Czechy, Niemcy, Słowacja to kraje, w których wykorzystuje się te surowce. Regionów górniczych – tam, gdzie już nie wydobywa się paliw kopalnych - jest jednak znacznie więcej. Czy nie obawia się pan protestów, że jednym się dokłada, a drugich pozbawia środków? Pomysł może zostać uznany za niesprawiedliwy.
- Jako sprawozdawca w komisji ITRE rozporządzenia w sprawie tego Funduszu rzeczywiście proponuję, by aż 80 proc. środków z niego przeznaczyć na regiony górnicze. Co warte podkreślenia – chodzi nie tylko o takie, w których węgiel dziś ciągle jest wydobywany, ale też o takie, którym zakończona eksploatacja przyniosła liczne wyzwania gospodarczo-społeczne. Przekładając to na polskie realia – mowa o Śląsku, Zagłębiu czy Koninie, ale i – pogórniczym już od lat – Wałbrzychu. Transformacja energetyczna łatwa dla nikogo nie będzie, ale zdecydowanie najtrudniejsza – dla regionów węglowych. To im grozi największa bezpośrednia utrata miejsc pracy, wyłączanie kopalń zagraża całym łańcuchom dostaw, w tym tysiącom małych i średnich firm, a inwestowanie w nowy przemysł – na terenach często skrajnie zdegradowanych – będzie szczególnie skomplikowane; to mieszkańcy, zwłaszcza młodzi, z tych obszarów będą chcieli masowo emigrować, jeśli nie będzie dla nich perspektyw na przyszłość. Zawsze powtarzam: transformacja energetyczna Unii Europejskiej będzie sprawiedliwa albo nie będzie jej wcale. I odpowiednie wsparcie dla regionów górniczych jest tu kluczowe.

- Według obecnych planów ostateczne odejście od węgla mogłoby nastąpić w Polsce za około 20 lat. Kiedy wobec tego z tych środków będzie można skorzystać?
- Fundusz ma być operacyjny już od 1 stycznia 2021 r. – i zrobię wszystko, by tak właśnie się stało. Warunkiem otrzymania z niego wsparcia będzie przygotowanie porządnych terytorialnych planów sprawiedliwej transformacji – określających jej zakres, konkretne etapy realizacji i precyzyjny horyzont czasowy, szacowane koszty. Ważne, by w ich opracowanie w pełni włączeni byli samorządowcy wszystkich szczebli, przedstawiciele związków zawodowych, przemysłu i sektora energetycznego.

- Kiedy zatem powinniśmy ostatecznie odejść w Polsce od energetyki węglowej? I kiedy dojdziemy – zdaniem pana premiera - do ekonomicznego wykorzystania energii odnawialnej. Jaki to może być przedział czasowy i jakie inwestycje należałoby uznać za priorytetowe.
- Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 mówi o redukcji udziału węgla w polskiej energetyce do ok. 55 proc. w najbliższych 10 latach. Dokładną datę pełnego odejścia od węgla może podać tylko rząd – to on ma wszystkie dane i instrumenty do przygotowania i wdrożenia spójnej strategii w tym zakresie. Na razie, niestety, takiej strategii nadal nie ma, jest za to dramatyczne miotanie się od ściany do ściany – w całej polityce energetycznej. Deklaracjom Pana Prezydenta o tym, że mamy w Polsce węgla na 200 lat, towarzyszy zaleganie tego surowca w rekordowych ilościach na zwałach i równie rekordowe ściąganie go z zagranicy – głównie z Rosji. Cały sektor jest na skraju zapaści. Snucie – skądinąd ciekawych – wizji morskich farm wiatrowych na Bałtyku poprzedziła dewastacja w ostatnich 3-4 latach całego sektora lądowej energetyki wiatrowej. Czy budujemy w końcu elektrownię atomową, gdzie i z kim – zależy od tego, który przedstawiciel obozu władzy akurat się wypowiada. Co do pytania o ekonomiczne wykorzystanie energetyki odnawialnej – to już się dzieje, nawet u nas. Lądowe elektrownie wiatrowe to dziś najtańsza energia w Polsce - jej koszt to zaledwie 150-200 zł/MWh przy 350 zł/MWh w elektrowniach węglowych.

- „Uznanie wyjątkowej roli gazu” – na czym miałoby to polegać? Problem jest chyba jednak w tym, że tylko 65 proc. gmin w Polsce ma dostęp do sieci gazowej. Należałoby zatem przyspieszyć proces gazyfikacji kraju. A to oznacza konieczność szybszego zrealizowania wielu inwestycji i wydanie kolejnych środków na te cele.
- Zgadza się. Dlatego - jak już wspomniałem – jednym z priorytetów moich prac nad Funduszem Sprawiedliwej Transformacji jest dopuszczenie do finansowania z niego inwestycji gazowych. Są one niezbędne dla obniżania emisji CO2 i walki ze smogiem – gaz emituje o połowę mniej CO2 i nawet o 99 proc. mniej innych cząsteczek zanieczyszczających powietrze niż węgiel. Ma również ogromną rolę do odegrania w zmniejszaniu ubóstwa energetycznego i przy odchodzeniu od indywidualnego ogrzewania węglowego. I co chciałbym mocno podkreślić – dzięki licznym działaniom UE, w tym wsparciu finansowemu, dzisiaj Polska nie jest już skazana na monopolistyczną łaskę i niełaskę Gazpromu; bezpieczeństwo dostaw jest gwarantowane, a gaz – w coraz bardziej konkurencyjnych cenach – płynie do nas z coraz większej liczby kierunków. Warto to wykorzystać w naszej transformacji.

Strona 1 z 1
1

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (7) pokaż wszystkie
 • nemo 30 maja 2020 21:53:35
  Profile Avatar

  stary sprzedawczyk jak bolek ....teraz inny narybek np trzaskowski,hołownia ps hołota petru bankier itp omamili masy ludzi w polsce'madry POlak PO szkodzie'....

 • doc 29 maja 2020 09:32:46
  Profile Avatar

  Temu panu już dziękujemy za 'zasługi' położone na polu niszczenia polskiej gospodarki, on podobnie zresztą jak i Tusk byli i są marionetkami sterowanymi z zachodu.

 • Michał 29 maja 2020 00:03:14
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • Kazik 28 maja 2020 16:28:27
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • Kazik 28 maja 2020 16:25:21
  Profile Avatar

  Znamy twoje zasługi dla Śląska-za panowania twoich partii:AWSu,UW i PO zrobiono więcej szkody na Śląsku i Polsce niż za Hitlera. Dziwi mnie, że dalej robisz to co potrafisz - niszczysz to co poprzednie pokolenia zbudowały.

 • JOHE 28 maja 2020 11:26:07
  Profile Avatar

  Szanowny Panie B., tak przy okazji może Szanowny Pan zapyta Panią Ursulę v.d. Leyen jaką demokratyczną legitymację ma dla jej pozycji? Jeżeli dobrze sobie przypominam, to nie brała udziału w wyborach do EU tzn. nie była na żadnej z list wyborczych w RF. Niemiec (była wtedy Ministerką/ - tak jest chyba poprawnie w systemie gender obrony w w/w Państwie?

 • JOHE 28 maja 2020 11:09:19
  Profile Avatar

  Szanowny Panie B., po wyczerpaniu wszystkich możliwości zapobiegania powstawaniu/wydzielaniu się dwutlenku węgla (CO2), którego zgodnie z 'wytycznymi' EU, których przyczyną jest człowiek (obecna cywilizacja) pozostanie tylko jeden ratunek dla naszej 'błękitnej planety' musi z niej zniknąć człowiek ... Jest trochę pracy pozbyć się tych w/w producentów 7 miliardów to trochę potrwa... ale 'nauka' pracuje intensywnie nad tym zagadnieniem,

 • NPHJR
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Jednorazowa premia dla pracowników górniczej spółki
2 sierpnia 2022
8870 odsłon
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Partnerzy portalu