Do końca sierpnia PKN Orlen ogłosi przetarg na realizację hubu wodorowego, który w 2021 r. powstać ma na terenie jego spółki zależnej Anwil we Włocławku. Docelowo instalacja będzie mogła wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę - poinformował w środę, 27 maja, płocki koncern.
Informując o projekcie, PKN Orlen wyjaśnił, że w ramach inwestycji we włocławskim Anwilu powstanie instalacja produkująca wodór w jakości paliwa transportowego, infrastruktura logistyczna, a także stacje tankowania.
"Paliwo, na pierwszym etapie dystrybucji, będzie przeznaczone przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego" - oznajmił płocki koncern.
Podkreślił, iż podpisał już kilka porozumień z samorządami, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru.
"Do końca 2021 r. PKN Orlen wybuduje we Włocławku hub wodorowy, który docelowo będzie mógł wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę" - zapowiedziała spółka w środowym komunikacie.
Wyjaśniła, że w pierwszym etapie moce produkcyjne instalacji będą wynosiły ok. 170 kg na godzinę, "jednak jej konstrukcja modułowa pozwoli na elastyczne zwiększanie produkcji wraz ze wzrostem popytu".
"Do końca sierpnia koncern ogłosi postępowanie przetargowe na realizację inwestycji hubu wodorowego we Włocławku, zlokalizowanego na terenie zakładu Anwil" - oznajmił płocki koncern.
"Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań związanych z globalnym trendem nowej mobilności, dlatego nasza strategia zakłada również sukcesywny rozwój paliw alternatywnych i technologii niskoemisyjnych. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości wodór będzie bardzo istotnym paliwem wykorzystywanym w transporcie, dlatego intensyfikujemy nasze prace w tym obszarze. Naszym celem jest umacnianie pozycji lidera na tym wymagającym rynku" - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w środowej informacji płockiego koncernu.
Jak ocenił, inwestycja, obejmująca budowę hubu wodorowego we włocławskim Anwilu, "to milowy krok", który umożliwi Grupie Orlen skuteczne konkurowanie "z największymi graczami w naszym regionie".
"W kolejnym kroku planujemy realizację podobnego hubu w rafinerii PKN Orlen w Płocku. Instalacja doczyszczania wodoru powstaje też w naszej biorafinerii w Trzebini" - podkreślił Obajtek.
Odnosząc się do inwestycji, która ma być realizowana we włocławskim Anwilu, PKN Orlen zapowiedział, że tamtejszy kompleks składał się będzie m.in. z instalacji doczyszczania wodoru, infrastruktury załadunku paliwa na ciężarówki i cysterny, a także z systemu dostarczania paliwa wodorowego oraz dwóch stacji tankowania.
Jak dodał koncern, "wodór doczyszczany we Włocławku, na pierwszym etapie dystrybucji, będzie przeznaczony przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego, w tym szynowego".
PKN Orlen podał jednocześnie, że podpisał już listy intencyjne o współpracy na rzecz rozwoju transportu publicznego zasilanego wodorem z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie oraz z Urzędem Miasta Płocka.
"Porozumienia z kolejnymi samorządami są w trakcie uzgodnień" - zaznaczyła spółka. Przypomniała, że już wcześniej podpisała list intencyjny z PESA Bydgoszcz "na budowę lokomotywy zasilanej wodorem, która będzie wykorzystywana na potrzeby logistyczne PKN Orlen".
Według płockiego koncernu, "wraz z rozwojem rynku paliwo wodorowe trafi także do samochodów osobowych i autobusów dalekobieżnych".
"W długiej perspektywie koncern zakłada dostawy wodoru na potrzeby statków, promów, czy zastosowań stacjonarnych, jak ogrzewnictwo. Planowana jest również możliwość sprzedaży wodoru podmiotom trzecim, które wprowadzą go na inne rynki zbytu, np. do przemysłu spożywczego czy metalurgicznego" - przyznał PKN Orlen.
Koncern przypomniał, że oprócz hubu wodorowego we Włocławku i podobnej inwestycji planowanej w Płocku, rozwija też technologie wodorowe w biorafinerii swej innej spółki zależnej - Orlen Południe w Trzebini.
"Rozpoczęcie produkcji wodoru w jakości paliwa transportowego planowane jest tam w 2021 r" - przekazał PKN Orlen.
Wspomniał przy tym, że kierowcy samochodów osobowych mogą już zatankować wodór na dwóch stacjach Grupy Orlen w Niemczech, a w czerwcu 2021 r. taka możliwość pojawi się również na trzech stacjach paliw w Czechach.
"Sieć wodorowego transportu publicznego realnie wpływa na zwrot kosztów inwestycji w stacje ładowania i wspiera raczkujący, ale posiadający znaczny potencjał, indywidualny transport wodorowy, który także jest obszarem strategicznych inwestycji PKN Orlen" - podkreślił Józef Węgrecki, członek zarządu spółki ds. operacyjnych.
Zwrócił uwagę, że "szczególnie na pierwszym etapie rozwoju technologii wodorowej, będzie miała ona największe znaczenie w transporcie publicznym i towarowym".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.