Susza i kurczące się zasoby wody czynią z kogeneracji atrakcyjny sposób na oszczędność wody w energetyce - ocenia Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). Przemawia za tym m.in. niższy niż w tradycyjnej elektrowni wskaźnik zużycia wody.
Towarzystwo przypomniało, że z danych GUS wynika, iż 72 proc. zużycia wody w Polsce przypada na przemysł, w tym wykorzystywane w procesach wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.
Jednocześnie PTEZ wskazało na swój "Raport o kogeneracji w ciepłownictwie" z 2019 r. W dokumencie zwrócono uwagę, że "wskaźnik zużycia wody w odniesieniu do produkcji energii elektrycznej w kogeneracji wynosi ok. 200-300 m sześc. na GW i jest zdecydowanie niższy niż w przypadku elektrowni kondensacyjnych z chłodniami kominowymi".
Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła - jest w tym kontekście atrakcyjną technologią i jej dalszy rozwój może przyczynić się do zmniejszenia wykorzystania wody w przedsiębiorstwach branżowych - podkreśla Towarzystwo.
Jak zaznacza, przedsiębiorstwa energetyczne i ciepłownicze od lat inwestują w celu zmniejszenia zużycia wody w procesach wytwórczych. Szereg projektów modernizacyjnych, wdrożonych w ostatnich latach, ma charakter proekologiczny i ma na celu redukcję wykorzystania wody w systemach produkcyjnych.
- Duże znaczenie dla przedsiębiorstw ciepłowniczych ma modernizacja procesów produkcyjnych, co pozwala redukować zużycie wody - zaznaczył szef Zespołu PTEZ ds. ochrony środowiska Stanisław Błach, doradca zarządu ds. polityki energetycznej Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja.
- Zużycie czy pobór wody w procesach wytwarzania energii stanowią coraz większe wyzwanie dla wytwórców energii. W kontekście stosowania technologii kogeneracyjnych, zasilających systemy ciepłownicze, z stosowanymi głównie turbinami parowymi przeciwprężnymi, dolnym źródłem temperatury w obiegu termodynamicznym jest temperatura wody powrotnej, krążącej w układzie zamkniętym systemu ciepłowniczego - dodał Błach.
Założone w 1991 r. PTEZ skupia osoby zawodowo związane z wytwarzaniem i wykorzystaniem energii cieplnej i elektrycznej. Statutowym zadaniem Towarzystwa jest promocja rozwoju kogeneracji w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.