Chociaż od 4 maja istnieje możliwość wznowienia działalności placówek muzealnych, nie wszystkie muzea górnicze zostały otwarte.
Niedostępne pozostaje Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Placówka ta jako pierwsza wstrzymała działalność, czyniąc to we wtorek, 10 marca w południe - czyli dzień przed ogłoszeniem przez rząd decyzji o zamknięciu szkół. W czasie epidemii muzeum angażuje się m.in. w popularyzację akcji rozdawania mieszkańcom Zabrza maseczek za pośrednictwem maseczkobusa.
Gości nie przyjmuje Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, znajdujące się na trzecim poziomie wyrobisk miejscowej kopalni soli. Termin jego otwarcia uzależniony jest od wznowienia działalności turystycznej w kopalni. Ma to nastąpić już wkrótce. Dyrekcja zaplanowała nową wystawę, na której mają się znaleźć m.in. solniczki i figurki górników.
Zamknięte pozostaje Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie, podległe Muzeum Częstochowskiemu. Dyrekcja muzeum podjęła taką decyzję ze względu na ciasne przejścia i obawę o możliwość zachowania rygorów sanitarnych. Od 19 maja otwarte są za to inne obiekty Muzeum Częstochowskiego.
Od 9 maja ponownie otwarto Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Zwiedzić można teraz jednak mniej niż przed epidemią. Udostępniono bowiem tylko ekspozycje znajdujące się na świeżym powietrzu. Wystawy w budynkach nie zostały na razie otwarte. W związku z tym zmieniono godziny otwarcia i obniżono ceny biletów. Wstęp kosztuje teraz 10 zł, a bilet ulgowy - 5 zł. Muzeum w Bóbrce czynne jest obecnie od wtorku do niedzieli od godz. 10.00 do 16.00.
Po ponaddwumiesięcznej przerwie 16 maja otwarła swe podwoje Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance w Górach Świętokrzyskich, która była nieczynna od 11 marca. Po przerwie spowodowanej sytuacją epidemiczną izbę można zwiedzać codziennie oprócz poniedziałków. W tym roku jej zbiory wzbogacił m.in. mundur górniczy z 1995 r., przekazany przez pracownicę firmy Nordkalk, prowadzącej eksploatację wapienia w pobliskim kamieniołomie.
Później niż muzea wznawiają działalność uzdrowiska. Jednak i tam można ekspozycje muzealne poświęcone tematyce górniczej. Jednym z nich jest Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego w Świeradowie-Zdroju, funkcjonujące od 2014 r. w piwnicach zabytkowego Domu Zdrojowego. Osoby wchodzące na tą wystawę muszą przejść kontrolę temperatury ciała, prowadzoną przez pracownika muzeum. W przypadku stwierdzenia temperatury powyżej 38 st. C osoba nie zostanie wpuszczona do środka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.