Energia ze źródeł odnawialnych w potocznym rozumieniu bywa przeciwstawiana energii pochodzącej z paliw kopalnych. Okazuje się jednak, że w polskich warunkach zarówno energia słoneczn,a jak i wiatrowa mogą być przydatne producentom ropy naftowej i gazu ziemnego.
- Aktualnie PGNiG SA nie wykorzystuje energii odnawialnej bezpośrednio w procesie produkcji ropy i gazu. Niewielkie instalacje, panele fotowoltaiczne o łącznej mocy kilkuset W i turbiny wiatrowe o mocy kilkudziesięciu W, zasilają jedynie wybrane urządzenia, w tym np. urządzenia sterujące i kontrolo-pomiarowe, urządzenia do transmisji danych czy detektory siarkowodoru - informuje Biuro Prasowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
Specyfika wydobycia ropy naftowej powoduje, że w obrębie danej kopalni może istnieć kilka lub kilkanaście szybów. Są one często położone w otoczeniu pól uprawnych. W wielu przypadkach nie ma potrzeby stałej obecności człowieka przy danym szybie, wystarczy jedynie aparatura pomiarowa rejestrująca parametry wydobywanego surowca. Doprowadzenie linii energii elektrycznej do każdego z szybów może być zbędnym kosztem. W takich przypadkach wystarczają niewielkie panele fotowoltaiczne, zasilające urządzenia przesyłowe. Transmisja danych może się wtedy odbywać drogą radiową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.