Maksymalnie pięć osób może teraz jednorazowo wejść z przewodnikiem do podziemi będzińskich. Odstępstwa od tego limitu przewidziano wyłącznie dla rodzin z większą liczbą dzieci. Od wtorku, 12 maja, obiekty podlegające Muzeum Zagłębia w Będzinie zostały udostępnione po dwumiesięcznej przerwie.
Zamek piastowski, Pałac Mieroszowskich, Dom Modlitwy Mizrachi i podziemia pod górą zamkową można teraz zwiedzać na nowych zasadach. Rygory wprowadzono w związku z nadal panującym zagrożeniem epidemicznym. Do podziemi w dalszym ciągu obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna. Przed wejściem do sztolni obowiązkowo należy zdezynfekować dłonie, korzystając z ustawionego tam pojemnika z płynem dezynfekującym. Wejście możliwe jest wyłącznie w maseczkach ochronnych i kaskach. Te ostatnie mają być dezynfekowane przez pracowników po każdorazowym użyciu.
Zwiedzanie podziemi może się odbywać teraz w sposób bardzo kameralny. Nie ma mowy o dużych grupach - jednorazowo oprowadzana może być albo para turystów albo pięć obcych sobie osób, lub też rodzina. W tym ostatnim przypadku może ona być liczniejsza niż pięć osób.
Podziemia będzińskie są kolejnym obiektem pogórniczym udostępnionym po dwumiesięcznej przerwie. Wcześniej udostępniono kopalnie w Wałbrzychu, Nowej Rudzie i Złotym Stoku. W najbliższy piątek, 15 maja, udostępnione mają być sztolnie Osówki w Górach Sowich. Niedostępne pozostają nadal kopalnie m.in. w Dąbrowie Górniczej, Bochni czy Tarnowskich Górach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.