Turystyczna kopalnia węgla kamiennego w Nowej Rudzie po dwumiesięcznej przerwie postanowiła otworzyć swe podwoje dla turystów. Od soboty, 16 maja, ponownie będzie można zobaczyć zespół wyrobisk ćwiczebnych przy sztolni Lech na dawnym polu Piast KWK Nowa Ruda.
Noworudzka kopalnia była ostatnią trasą podziemną, która pod koniec zimy została zamknięta. Nastąpiło to 15 marca, a więc pięć dni później niż Kopalnia Guido w Zabrzu. Powodem była rozwijająca się epidemia, a zarazem brak jakichkolwiek wytycznych ze strony rządowej co do tego, czy i kiedy należy zamknąć podziemne trasy turystyczne. Gospodarze turystycznych kopalń podejmowali więc decyzje indywidualnie.
Czas zamknięcia wykorzystano w Nowej Rudzie do przeprowadzenia przeglądu stanu technicznego kolejki górniczej. Wywieziono ją w tym celu w kwietniu ze sztolni Lech transportem samochodowym. Kolejka ta składa się z typowej lokomotywy typu L-dag oraz wagoników, jakimi w przeszłości noworudzcy górnicy udawali się na szychtę. Od 26 kwietnia 2003 r. kolejka ta służy turystom na odcinku 200 m. Wyjazd z głębi wyrobisk do bramy sztolni Lech stanowił ostatni punkt zwiedzania podziemi.
Węgiel na polu Piast KWK Nowa Ruda wydobywano do 15 września 1994 r. Od lutego 1996 r. wyrobiska podziemne w rejonie sztolni Lech i częściowo zasypanego szybu Piast II w udostępnione zostały do zwiedzania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.