Microsoft ogłosił we wtorek, 5 maja kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów, którego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju tzw. Polskiej Doliny Cyfrowej.
- Fundamentem tego planu jest otwarcie nowego regionu data center Microsoft w Polsce, w ramach globalnej infrastruktury chmury obliczeniowej, który ma zapewnić krajowemu ekosystemowi startupów, przedsiębiorców, firm i instytucji publicznych dostęp do bezpiecznych usług chmury obliczeniowej klasy enterprise. Microsoft i Operator Chmury Krajowej podpisali strategiczne porozumienie, którego celem jest zapewnienie eksperckiej wiedzy z zakresu transformacji cyfrowej i szerokiego dostępu do rozwiązań chmurowych dla wszystkich branż i przedsiębiorstw w Polsce – poinformowała spółka w komunikacie.
Biuro prasowe Microsoftu informuje, że plan jest kontynuacją prawie 30-letniej dobrej współpracy z polskimi organizacjami i firmami różnej wielkości oraz siecią ponad 6 tys. lokalnych partnerów.
- Inicjatywa łącząca bogate doświadczenia w zakresie transformacji cyfrowej z dużym zaangażowaniem w podnoszenie kwalifikacji z zakresu chmury obliczeniowej będzie realizowana w ciągu najbliższych siedmiu lat. Jej celem jest umożliwienie lokalnym organizacjom przyspieszenia ich transformacji cyfrowej, zwiększania konkurencyjności i możliwości zatrudnienia na rynku – informuje Microsoft.
- Głęboko wierzę, że inwestycja Microsoft w Polsce będzie ważna dla przedsiębiorstw, instytucji publicznych i systemu edukacji oraz umożliwi im cyfrową transformację i wdrożenie nowych standardów pracy. Naszym nadrzędnym celem jest przyspieszenie transformacji Polski w technologiczny hub dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział na temat inwestycji premier Mateusz Morawiecki.
- Z dumą ogłaszam inwestycję o wartości 1 miliarda dolarów w trwającą w Polsce transformację cyfrową i rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej. Dzisiejsze ogłoszenie bazuje na naszej blisko 30-letniej obecności w Polsce. Dostępna w kraju globalna chmura obliczeniowa Microsoft zapewni coraz szersze wykorzystanie możliwości technologii, szybsze wdrożenie innowacji oraz przyniesie więcej korzyści instytucjom publicznym i firmom z sektorów o kluczowym znaczeniu, a także prężnie rozwijającej się polskiej społeczności startupowej. Inwestycja ta będzie również stanowić silne wsparcie dla dalszego sukcesu polskich programistów, tworząc możliwości rozwoju kluczowych umiejętności dla około 150 000 pracowników, partnerów i studentów. Naszą misją jest wzmocnienie potencjału ludzi i organizacji w Polsce, aby mogli osiągać więcej – zaznaczył Jean-Phillippe Courtois, prezes Microsoft Global Sales, Marketing and Operations.
- Polska ma szansę być w cyfrowym sercu Europy. Dlatego dzisiaj wspólnie z Operatorem Chmury Krajowej ogłaszamy partnerstwo i największą w historii kraju inwestycję 1 miliarda dolarów w technologię cyfrową. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji cyfrowej i budowę pierwszego bezpiecznego i hiperskalowalnego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft. Oznacza to dostęp dla klientów i ekosystemu partnerów do światowej klasy technologii i innowacyjnych rozwiązań w chmurze z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce – stwierdził Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoft w Polsce.
Według spółki, istotnym elementem inwestycji jest kompleksowy i długoterminowy program podnoszenia kwalifikacji, który w efekcie pozwoli lokalnym specjalistom i młodzieży zwiększyć szanse zatrudnienia. Microsoft ma na celu rozwój kompetencji cyfrowych około 150 tys. pracowników, specjalistów IT, nauczycieli, studentów i obywateli. To ma sprzyjać zwiększeniu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i osób prywatnych na rynku oraz ułatwieniu polskim pracownikom skutecznego wprowadzania innowacji i wdrażania strategii transformacji cyfrowej swoich organizacji przy wykorzystaniu możliwości chmury obliczeniowej.
Program rozwoju umiejętności będzie obejmował szkolenia, programy e-learningowe, warsztaty i hakatony dotyczące przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii AI i uczenia maszynowego, przetwarzania dużych zbiorów danych (Big Data) i Internetu rzeczy (Internet of Things). W ramach podejmowanych działań, Microsoft zwróci szczególną uwagę na zapewnienie dostępu do technologii osobom z niepełnosprawnościami oraz narzędzi i programów podnoszących umiejętności, co w efekcie pozwoli im zwiększyć możliwości zatrudnienia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.