Dwadzieścia trzy osoby zwiedziły wczoraj Starą Kopalnię, czyli zespół zabudowań wraz z trasą podziemną na terenie dawnej KWK Thorez. Wałbrzyska kopalnia jest pierwszą, która w czasie stanu epidemii zdecydowała się po kilkutygodniowej przerwie wznowić przyjmowanie turystów na zmienionych zasadach. Zwiedzanie odbywa się z zachowaniem zaostrzonych zasad higieny.
Jak podkreśla Jan Jędrasik, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, na terenie obiektu zostały wdrożone wszystkie wytyczne skierowane do instytucji ze strony Ministerstwa Zdrowia, Sanepidu oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Personel Starej Kopalni dezynfekuje regularnie wszystkie poręcze, klamki i inne powierzchnie, które mogą dotykać ludzie. Pomieszczenia kopalniane są wietrzone, zamontowano dozowniki ze środkami antybakteryjnymi na trasie zwiedzanie, a pracownicy zostali wyposażeni w maseczki, przyłbice oraz rękawice jednorazowe.
Od poniedziałku, 4 maja, można więc, po półtoramiesięcznej przerwie, zwiedzać obiekty pogórnicze. Wejście na teren Starej Kopalni możliwe jest od godz. 10.00 do 16.00, opuścić trzeba jej teren do godz. 18.00. Kupując bilet, osoba otrzymuje w kasie mapę zwiedzanego terenu z opisem czekających na nią miejsc oraz zasadami higienicznymi wdrożonymi na terenie kopalni. W różnych częściach trasy zwiedzania usytuowano punkty dezynfekcji rąk, obowiązuje też nakaz noszenia maseczek zasłaniających nos i usta oraz rękawiczek. Turyści samodzielnie przechodzą więc przez poszczególne obiekty naziemne.
Liczba osób, jakie mogą przebywać równocześnie w danym pomieszczeniu, jest różna w zależności od jego powierzchni. Nie może być więcej niż jedna osoba na 15 m kw. I tak na nadszybiu szybu Julia mogą równocześnie przebywać 2 osoby, ale w dawnej kuźni już 12 osób. Na każdym z budynków umieszczono informację o maksymalnej liczbie osób, które mogą się w nim znajdować. Wprowadzono też wymóg, aby odstępy między turystami wynosiły co najmniej 2 m.
Nieco inaczej wygląda zejście do podziemi. Odbywa się ono ze względu na wymogi obiektu górniczego nie samodzielnie, lecz z przewodnikiem. Zabiera on jednorazowo osiem osób. Wejścia do podziemi odbywają się co 30 min. Turyści zwiedzają najpierw dawny schron przeciwlotniczy, a potem schodzą upadową do tunelu służącego w przeszłości do odstawy kamienia. Jak mówi Marta Wróbel, kierownik Działu Marketingu i Promocji w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, wyjście z tunelu odbywa się inaczej niż poprzednio. Wcześniej turyści wyjeżdżali na powierzchnię windą, teraz wychodzą schodami. Winda zarezerwowana została dla inwalidów na wózkach i rodzin z małymi dziećmi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.