W kopalni Budryk, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, działa automatyczna instalacja dezynfekcji mgłowej. To kolejna technologia, dzięki której w JSW minimalizowane jest zagrożenie infekcją koronawirusem wśród górników.
Każdy pracownik przechodzący z lampowni na nadszybie musi przejść przez mgiełkę, która składa się z roztworu nanosrebra, czyli specyfiku znanego głównie z medycyny i kosmetologii. Jest on bezpieczny dla skóry i oczu.
Nanosrebro w odpowiednich proporcjach może być naturalnym antybiotykiem – efektywnym, łagodnym i nietoksycznym. Nanosrebro niszczy ponad 650 chorobotwórczych bakterii i wirusów, grzybów i pleśni – wyjaśnia Andrzej Krzekotowski, nadsztygar oddziału szybowego w kopalni Budryk. Dodaje, że są już kolejne pomysły, aby wzbogacić ten system.
Instalacja działa automatycznie i jest uruchamiana przez fotokomórkę. Istotne jest to, że system nie utrudnia ruchu załogi. Nie tworzą się kolejki, a górnicy mogą sprawnie przechodzić przez „mgiełkę”.
Pracownicy z Budryka doceniają zalety instalacji. Podkreślają, że ma ona zwiększyć ich bezpieczeństwo w czasie epidemii. Już niebawem instalacja dezynfekcji mgłowej ma pojawić się w innych kopalniach JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.