Korzystając z braku zwiedzających podczas pandemii, podziemne trasa turystyczna na terenie dawnej KWK Thorez w Wałbrzychu przechodzi obecnie zmianę ekspozycji. Inny ma być kierunek zwiedzania, w podziemiach pojawią się też oryginalne eksponaty z wałbrzyskich kopalń. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, będące gospodarzem obiektu, nie zamierza jednak upamiętnić postaci byłego francuskiego wicepremiera, który w latach 1950-1993 był patronem kopalni.
- Na trasie zwiedzania nie znajdują się informacje poświęcone postaci Maurycego Thoreza. Jego krótką biografię przedstawiają zwiedzającym turystom przewodnicy podczas omawiania powojennej historii nazewnictwa kopalni. Nie planuje się upamiętnienia tej postaci na ekspozycji - informuje Łukasz Chruszcz ze Starej Kopalni w Wałbrzychu.
W tym roku przypada okrągłą rocznica nadania wałbrzyskiej kopalni imienia Maurice Thoreza, długoletniego sekretarza generalnego Francuskiej Partii Komunistycznej, w latach 1946-1947 wicepremiera Francji. Wniosek o nadanie jego imienia ówczesnej kopalni Biały Kamień zgłosił 29 kwietnia 1950 r. przodownik pracy Leon Szczepański. Zwołano wtedy uroczyste zebranie górników, na którym górnicy skierowali list do liczącego wówczas 50 lat lidera francuskich komunistów. Napisali w nim: „Zwracamy się do Ciebie, Towarzyszu, o wyrażenie zgody na nazwanie naszej kopalni Twoim imieniem. Imię Twoje, Twa walka, świecić nam będzie przykładem w codziennej naszej pracy w walce o socjalizm”. Górnicy swą prośbę skierowali także do prezydenta RP, Bolesława Bieruta.
W Archiwum Państwowym we Wrocławiu w oddziale w Kamieńcu Ząbkowickim zachowało się zarządzenie Ministra Górnictwa z 22 maja 1950 r. w sprawie zmiany nazwy kopalni Biały Kamień. Napisano w nim, że wniosek o zmianę nazwy złożyli górnicy, podstawowa organizacja partyjna PZPR i rada zakładowa kopalni Biały Kamień, a poparła go dyrekcja Dolnośląskich Zakładów Przemysłu Węglowego. „Zatwierdzam z dniem 1 maja 1950 r. zmianę nazwy kopalni Biały Kamień na nazwę Kopalnia Maurice Thoreza” - zapisał w przywołanym dokumencie I podsekretarz stanu inż. Mieczysław Leszcz.
Thorez przestał być patronem kopalni wiosną 1993 r., przy okazji połączenia trzech dotąd samodzielnych kopalń w Wałbrzychu w przedsiębiorstwo pod nazwą Wałbrzyskie Kopalnie Węgla Kamiennego. Wówczas dotychczasowa KWK Thorez stała się Zakładem Górniczym Julia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.