Eksploatacją gazu ziemnego w rejonie wyspy Wolin są zainteresowani Kanadyjczycy. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nie prowadzi obecnie działalności w rejonie Wolińskiego Parku Narodowego.
W grudniu 2019 r. kanadyjska firma Central European Petroleum ogłosiła swe plany względem złoża gazu rozciągającego się na terenie Polski pod wyspami Uznam i częścią wyspy Wolin, a także pod dnem morskim. W przeszłości w bliskim sąsiedztwie tamtych terenów prowadzona była już eksploatacja podziemna.
- W okolicy Świnoujścia pierwsze prace poszukiwawcze były prowadzone jeszcze pod koniec lat 60. XX w. W tym rejonie, a dokładniej na granicy powiatów świnoujskiego i kamieńskiego, było eksploatowane jedno złoże gazu ziemnego Międzyzdroje. Jego eksploatacja zakończyła się w połowie lat 90. Obecnie w tym rejonie spółka nie prowadzi żadnych prac, nie ma też żadnej koncesji - informuje Biuro Prasowe PGNiG SA.
Wspomniane złoże eksploatowano na południe od Międzyzdrojów, w okolicy miejscowości Wicko i Zalesie. W 1969 r. wzniesiono tam wieżę wiertniczą. Złoże znajdowało się głęboko pod ziemią i zawierało więcej gazu ziemnego niż ropy naftowej. Urobek wyprawiano cysternami z pobliskiej stacji kolejowej Lubiewo, położonej na zachód od Międzyzdrojów. Po dawnym szybie wydobywczym pozostała na długie lata osobliwa pamiątka - brama wjazdowa z napisem PKN Mielec Kopalnia Międzyzdroje.
Aktualnie PGNiG nie prowadzi działalności w granicach Wolińskiego Parku Narodowego i jego otuliny, nie ma tam też żadnej koncesji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.