Związki zawodowe z Polskiej Grupy Górniczej zdecydowały, że nie podpiszą porozumienia antykryzysowego przedstawionego przez zarząd spółki dopóki nie zostanie przedstawiony program naprawczy. Strona społeczna oczekuje na przedstawienie programu naprawczego do 4 maja br.
W czwartek, 23 kwietnia, przedstawiciele trzynastu central związkowych spotkali się, żeby zdecydować, czy podpiszą porozumienie antykrzysowe przedstawione przez zarząd spółki. Porozumienie zakłada skórcenie tygodnia pracy do czterech dni i proporcjonalną obniżkę wynagrodzeń o 20 proc. Takie rozwiązanie ma obowiązywać od początku maja do końca lipca. Dzięki temu PGG mogłaby skorzystać z tzw. tarczy antykryzysowej.
"Centrale związkowe działające w Polskiej Grupie Górniczej rozumieją powagę sytuacji i konieczność pilnego prowadzenia działań antykryzysowych w spółce, dlatego są skłonne podpisać z pracodawcą porozumienie antykryzysowe, którego celem jest ratowanie firmy i miejsc pracy. Zasadnicze wątpliwości strony społecznej dotyczą projektu porozumienia przedstawionego przez zarząd PGG są związane z faktem, iż temu porozumienia nie towarzyszą żadne dodatkowe obwarowania gwarantujące załodze, że ich wyrzeczenia przyniosą zakładany efekt. Nie wiemy, czy po trzech miesiącach obowiązywania porozumienia, pracodawca nie wysunie propozycji dalszego obniżenia wynagrodzeń i skracania tygodnia pracy czy też redukcji zatrudnienia, uzasadniając to koniecznością ratowania pozostałych miejsc pracy w spółce. Mamy obawy, że zgoda na porozumienie nie zawierające żadnych gwarancji funkcjonowania kopalń i zakładów zrzeszonych obecnie w PGG, co najmniej na dekadę, może być faktycznie zgodą na dlasze obniżanie wynagrodzeń i ograniczanie zatrudnienia w w kopalniach i zakładach PGG" - można przeczytać w stanowisku central związkowych.
"Dlatego strona społeczna oczekuje, że podpisanie porozumienia antykryzysowego w PGG zostanie poprzedzone uzgodnieniem i rozpoczęciem wdrażania programu naprawczego w firmie. Zdaniem reprezentantów central związkowych z PGG tylko kompleksowo prowadzone działania antykryzysowe, połączone z programem naprawczym w firmie mogą zyskać akceptację załogi, gdyż dają nadzieję na skuteczności podjętych działań, a tym samym pozwalają na wiarę w sens wyrzeczeń, jakie będą ponosić pracownicy PGG rezygnując z istotnej części swoich wynagrodzeń.
Strona związkowa oczekuje na przedstawienie programu naprawczego do 4 maja" - czytamy dalej w dokumencie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK