- Stoją przed nami poważne wyzwania dotyczące ochrony klimatu. Mam nadzieję, że w dialogu z unijnymi instytucjami uda nam się wypracować porozumienie - powiedział wicepremier podkreślając, że Polska podejmuje liczne działania na rzecz rozwoju czystych technologii i innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą zwiększyć efektywność wytwarzania energii. Przykładem – jak zaznaczył - jest umowa podpisana wspólnie z przedstawicielami biznesu i uczelni wyższych o utworzeniu konsorcjum Węglowe Ogniwa Paliwowe. Projekty realizowane w jej ramach mogą być alternatywą dla dotychczasowego wykorzystania węgla.
Podczas spotkania uzgodniony został też projekt porozumienia w zakresie interpretacji zapisów dyrektywy regulującej zasady handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w UE (ETS 2009/29/WE). Jak potwierdziło portalowi nettg.pl biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki chodzi o kwestię ustalenia kryteriów kwalifikowalności poszczególnych projektów inwestycyjnych w nowe moce wytwórcze w Polsce. Pozwoli to na skorzystanie przez sektor energetyczny z częściowych zwolnień od obowiązku zakupu w naszym kraju wszystkich uprawnień do emisji, co będzie ogólnym wymogiem w UE od 2013 r. Zwolnienia te będą obowiązywały w Polsce w latach 2013-2020.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.