We wtorek, 21 kwietnia, w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbędzie się spotkanie związkowców z Polskiej Grupy Górniczej z wicepremierem Jackiem Sasinem. Wcześniej strona społeczna i zarząd spółki nie porozumiały się odnośnie do tego, jak ma wyglądać program ratunkowy dla spółki.
Jak w zaproszeniu do liderów trzynastu central związkowych napisał wicepremier Jacek Sasin, tematem rozmów ma być „sytuacja w Polskiej Grupie Górniczej i perspektywy dalszego funkcjonowania spółki”.
W minionym tygodniu zarząd PGG przedstawił założenia pakietu działań osłonowych. Największa polska spółka węglowa jest w bardzo trudnej sytuacji – w wyniku pandemii koronawirusa drastycznie zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię elektryczną, a co za tym idzie - również na węgiel. Dlatego zarząd PGG zaproponował skrócenie tygodnia pracy do czterech dni oraz obniżenie wynagrodzeń o 20 proc. Zmiany miałyby obowiązywać przez trzy miesiące. Tym samym spółka mogłaby skorzystać z pomocy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
Związkowcy nie zaakceptowali tej propozycji i przedstawili własne rozwiązanie na czas kryzysu – jeden dzień w tygodniu miałoby obowiązywać przestojowe, za które pracownicy otrzymywaliby nie mniej niż 60 proc. wynagrodzenia dniówkowego.
Jak argumentują przedstawiciele zarządu PGG, propozycja strony społecznej jest niewystarczająca. – Propozycja związków jest nieakceptowalna, ponieważ nie uratuje firmy. W zakresie wynagrodzeń i zapisów tarczy antykryzysowej pozwoliłaby zaoszczędzić zaledwie 26 mln zł, zamiast planowanych 125 mln zł. Wiemy, że wyrzeczenia są trudne dla każdego z pracowników, ale w kształcie proponowanym przez związki są one niestety zbyt małe, niewystarczające, stanowią kroplę w morzu potrzeb. Jesteśmy w stanie głębokiego kryzysu - ocenił Tomasz Rogala, prezes PGG.
We wtorek strony wraz z szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem będą próbowały wypracować porozumienie w tej sprawie. Spotkanie odbędzie się o godz. 12.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” im. A. Bączkowskiego w Warszawie.
Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” zostało powołane przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej 30 grudnia 1994 r. „Od tego czasu dzięki mediacjom i doradztwu przyczynia się do zapobiegania, łagodzenia i rozwiązywania konfliktów społecznych oraz wspiera instytucje porozumienia społecznego” - można przeczytać na stronie placówki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Związki za bramę lub na dół....jedyny ratunek!
Jak zwykle górnicy nie chcą popuścić jedni stracili pracę a Górnik chce 60% wynagrodzenia za dzień postojowy co będzie siedział w domu i pił piwo masakra opamiętajcie się pokażcie Solidarność z innymi niech związki zajmą się by zwolnić emerytów i oczywiście związkowe emeryty też.
A co z odciążeniem fiskalnym górnictwa ?! Zniesienie lub czasowe wstrzymanie pobierania jednego z wielu podatków na każdej tonie węgla o tylko 20zł daje rocznie: Wydobycie roczne PGG ~ 30mln ton x 20zł oszczędność na 600mln pln !!!!!!
Jeszcze raty kredytów niech zostaną zamrożone... i mogę zarabiać 20%
Nie widzę problemu, minister ustawo wprowadzi na trzy miesiące zawieszenie płacenia czynszu, opłat za media, czyli woda, gaz, prąd i po problemie, mogę dostać te 20 % wypłaty mniej. Bo jak ja mam płacić, a jak przestane to pan minister przyśle komornika