Częstochowski sąd zatwierdził warunki przetargu na sprzedaż ISD Huty Częstochowa w upadłości. Cena wywoławcza to 250 mln zł netto. Prawo pierwokupu ma dotychczasowy dzierżawca, spółka Sunningwell International Polska.
O zatwierdzeniu przez sędziego komisarza warunków przetargu na sprzedaż przedsiębiorstwa ISD Huta Częstochowa w upadłości poinformował w poniedziałek, 6 kwietnia, wieczorem rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie sędzia Dominik Bogacz. Z przekazanych przez niego warunków przetargu wynika, że cena wywoławcza to 250 mln zł netto, a oferty można składać do 29 maja br.
Sędzia Bogacz zaznaczył, że przedsiębiorstwo jest sprzedawane zgodnie z opisem i oszacowaniem według stanu na 3 września 2019 r. Warunkiem uczestnictwa w przetargu jest 10-procentowe wadium. Oferty można składać w biurze podawczym sądu lub w razie całkowitego zamknięcia budynku sądu, w katowickim biurze syndyka.
Rozpoznanie ofert ma nastąpić na posiedzeniu jawnym częstochowskiego sądu 3 czerwca br. lub w razie zamknięcia budynku sądu w innym miejscu wyznaczonym przez sędziego komisarza. W razie złożenia więcej, niż jednej oferty, zostanie przeprowadzona aukcja. Obecnemu dzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu w okresie obowiązywania umowy dzierżawy.
Postanowienie w sprawie upadłości likwidacyjnej ISD Huty Częstochowa z początku września br. stało się prawomocne w połowie listopada ub.r. Po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej w drugiej połowie września syndyk przedsiębiorstwa podpisał ze spółką Sunningwell International Polska umowę dzierżawy majątku ISD Huty Częstochowa - na okres 12 miesięcy, z prawem pierwokupu zakładu.
Wniosek o upadłość likwidacyjną zarząd spółki ISD Polska, właściciela Huty Częstochowa, złożył w sądzie pod koniec czerwca br. 4 września częstochowski sąd ogłosił upadłość likwidacyjną spółki ISD Huty Częstochowa, oddalając dwa wnioski o sprzedaż przedsiębiorstwa z zastosowaniem pre-pack (na rzecz Sunningwell International Polska lub Corween Investments).
Sąd wyjaśniał wówczas m.in., że nie mógł zatwierdzić pre-packu na rzecz Corween Investments, ponieważ - wbrew procedurze - nie jest ona jej wierzycielem; nie posiadała też jeszcze uprzedniej zgody UOKiK na koncentrację.
Po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej sąd wyjaśniał m.in., że to rozwiązanie umożliwia zainteresowanym podmiotom złożenie oferty nabycia przedsiębiorstwa, poprzedzonego zawarciem umowy dzierżawy.
Biorąc pod uwagę potrzebę niezwłocznego uruchomienia produkcji w ISD Hucie Częstochowa przed zimą, 9 września br. sąd wysłuchał oferentów zainteresowanych dzierżawą majątku huty - oferty przedstawiły Cognor Holding oraz Sunningwell International Polska - a następnie wyraził zgodę na wydzierżawienie przedsiębiorstwa, powierzając wybór dzierżawcy syndykowi.
Przed wyborem dzierżawcy poprzedni syndyk ISD Huty Częstochowa złożył do sądu wniosek o jego odwołanie - ze względów zdrowotnych. Następnie sąd powołał nowego syndyka, który 19 września br. podpisał z Sunningwell International Polska umowę dzierżawy przedsiębiorstwa - na okres 12 miesięcy, z prawem pierwokupu zakładu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.