Gaz-System i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisały umowę na przyłączenie elektrowni Dolna Odra do sieci gazowej. Dzięki temu nowo wybudowane bloki gazowo-parowe będą w przyszłości zasilane gazem z terminalu LNG w Świnoujściu. Inwestycja wiąże się z wybudowaniem ok. 63 km gazociągu i stacji gazowej.
Projekt jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moce wytwórcze w systemie energetycznym w tym regionie. Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji: budowy bloków gazowo-parowych oraz gazociągu przyłączeniowego ma strategiczne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzięki nowoczesnej technologii Krajowy System Elektroenergetyczny zyska energię elektryczną pochodzącą z niskoemisyjnych jednostek wytwórczych o wskaźniku emisyjności poniżej 550 kg/MWh, zgodnym z zapisami tzw. Pakietu Zimowego Unii Europejskiej. Początek eksploatacji dwóch nowych bloków energetycznych, o łącznej mocy ok. 1400 MW, zasilanych „błękitnym paliwem” planowany jest na IV kwartał 2023 r.
- Gaz-system rozbudowuje krajowy system przesyłowy wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu gospodarki na niskoemisyjne źródła energii. Spółka w porozumieniu z polskimi firmami energetycznymi tak planuje przebieg procesów przyłączeniowych, aby je realizować zgodnie z terminami – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.
- Realizacja projektu istotnie przyczyni się do wypełnienia celów klimatycznych UE i jest zgodna ze światowymi trendami w energetyce, zakładającymi budowę niskoemisyjnych jednostek wytwórczych, co doskonale wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE. Projektowane, nowoczesne jednostki wytwórcze będą miały szansę na długoterminowe wsparcie dzięki mechanizmowi Rynku Mocy. Będzie to możliwe w szczególności dzięki spełnieniu wymagań konkluzji BAT oraz kryterium emisyjności poniżej 550 kg CO2/MWh, wymaganego przez Unię Europejską - powiedział Robert Ostrowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Gazociąg połączy Elektrownię Dolna Odra z istniejącą infrastrukturą gazową Gaz-System. Gaz będzie dostarczany z terminalu LNG w Świnoujściu poprzez istniejący gazociąg Szczecin - Lwówek oraz planowany odcinek Goleniów – Lwówek projektowany w ramach Projektu Baltic Pipe.
Trasa gazociągu przyłączeniowego o średnicy DN700 mm i ciśnieniu MOP 8,4 MPa będzie przebiegać przez województwo zachodniopomorskie na terenie gmin: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Gryfino, Widuchowa. Zakres inwestycji obejmuje budowę gazociągu z układem włączeniowym do zespołów zaporowo-upustowych istniejącego gazociągu DN 700 MOP 8,4 MPa Szczecin – Lwówek oraz projektowanego gazociągu DN 1000 MOP 8,4 MPa relacji Goleniów – Lwówek w miejscowości Przywodzie. Dla potrzeb przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m3/h.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.