Kurs EUR/PLN może podążyć w kierunku poniżej 4,28, ponieważ złotemu sprzyja poprawa sentymentu wobec rynków wschodzących oraz jednoznaczne stanowisko RPP co do poziomu stóp - uważają ekonomiści. Ich zdaniem, dochodowość polskich 10-letnich SPW może wciąż spadać m.in. w obliczu dobrych nastrojów na rynku długu skarbowego na całym świecie - uważają ekonomiści.
- EUR/PLN spadł w ostatnim czasie z ok. 4,33 do poniżej 4,30. Może to być efektem trochę mocniejszego juana chińskiego wobec dolara i związanej z tym poprawy nastrojów dla walut rynków wschodzących - powiedział strateg rynku walutowego PKO BP Jarosław Kosaty.
Według niego, czynnikiem wspierającym złotego może być również stanowisko RPP, zaprezentowane w środę, że stopy procentowe pozostaną na obecnych poziomach.
- Uważam, że na takim korzystnym otoczeniu złoty może skorzystać, dlatego spodziewam się jego umocnienia, a kurs EUR/PLN w przyszłym tygodniu spadnie poniżej 4,28 - dodał.
- Jesteśmy po silnym ruchu w górę w ostatnim czasie - do czasu nadchodzącego regularnego posiedzenia Fed, 17-18 marca, sądzę, że kurs pary będzie poruszać się w przedziale 1,12-1,13 - wskazał ekspert.
W jego ocenie, zachowanie się EUR/USD było wypadkową bilansu kilku czynników.
- Po obniżce stóp o 50 pb przez Fed 3 marca, na rynku pojawiły się wypowiedzi kilku członków gremium, że nie spodziewają się oni na posiedzeniu Fed 17-18 marca kolejnych cięć. Wczoraj inwestorzy poznali wypowiedź szefa nowojorskiego Fed Johna Williamsa, który nie był już taki pewien, iż rzeczywiście nie dojdzie do kolejnej obniżki - powiedział Jarosław Kosaty, i ocenił wypowiedź Williamsa jako niewspierającą dolara.
Z kolei za czynnik wspierający euro uznał odczyt dotyczący zamówień w przemyśle w Niemczech, który okazał się lepszy od konsensusu.
Niemiecki urząd statystyczny podał, że zamówienia w przemyśle wzrosły w styczniu o 5,5 proc. mdm, choć powszechnie oczekiwano wzrostu o 1,3 proc. mdm. W ujęciu rdr zamówienia spadły o 1,4 proc., a analitycy spodziewali się spadku o 5,2 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.