W środę przeprowadzono pierwszą synchronizację turbozespołu gazowego nowego bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola z Krajową Siecią Elektroenergetyczną (KSE) - podał Tauron w komunikacie.
Powstający w Stalowej Woli blok gazowo-parowy to jednostka o mocy około 450 MWe. Blok będzie pracował w kogeneracji, co oznacza, że obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych.
Tauron wyjaśnił, że synchronizacja turbozespołu gazowego kończy ważny etap realizacji inwestycji i potwierdza możliwość produkcji energii elektrycznej z udziałem turbiny gazowej. "Synchronizacja poprzedzona była szeregiem testów na gotowość układu turbiny gazowej do rozpoczęcia produkcji. Zsynchronizowanie turbiny umożliwia produkcję pary w kotle odzyskowym, która finalnie posłuży do zasilenia turbozespołu parowego" - podkreślono w komunikacie.
"Zanim to jednak nastąpi, powstająca w procesie para zostanie wykorzystana przy dmuchaniu kotła i rurociągów parowych. Etap ten ma na celu oczyszczenie powierzchni części ciśnieniowej bloku z ewentualnych zanieczyszczeń pozostałych po montażu mechanicznym. Aby proces dmuchania dał oczekiwany efekt, do jego przeprowadzenia należy zastosować parę o odpowiednich parametrach. Ciśnienie i temperatura pary muszą być na tyle wysokie, aby były w stanie usunąć wszystkie zanieczyszczenia stałe z układów bloku - napisano w środowym komunikacie. Po zakończeniu operacji oczyszczania nastąpi proces przygotowania bloku parowo-gazowego do pracy w pełnej konfiguracji wraz z turbiną parową, a następnie jego optymalizacji technologicznej" - dodano.
Prezes Taurona Filip Grzegorczyk zauważył, że nowy blok na gaz zapewni 400 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców miasta. "Jest więc ważną inwestycją zarówno pod względem bezpieczeństwa energetycznego całego kraju, jak i dla lokalnej społeczności, która otrzyma niskoemisyjne źródło ciepła" - powiedział.
Z kolei cytowany w komunikacie prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podkreślił, że dla kierowanej przez niego spółki inwestycja w Stalowej Woli "jest ważna" ze względu na paliwo, jakim będzie zasilana. "Jako kluczowy dostawca gazu ziemnego w Polsce jesteśmy zainteresowani rozwojem inwestycji w tym obszarze" - powiedział.
Blok o mocy 450 MWe oraz 240 MWt powstaje na terenie obecnej elektrowni Stalowa Wola jako wspólna inwestycja dwóch podmiotów, w której po 50 proc. akcji mają Tauron Wytwarzanie i PGNiG Termika. Budowany blok jest zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie gazociągu przesyłowego wysokiego ciśnienia, należącego do spółki Gaz - System. Elektrociepłownia Stalowa Wola ma według założeń produkować rocznie 3500 GWh energii elektrycznej i spalać około 600 mln m sześc. gazu ziemnego.(PAP)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.